Budowa stopnia wodnego w Siarzewie konieczna

We Włocławku 31 marca odbyło się spotkanie, podczas którego mówiono o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym obszarów zalewowych Wisły na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu, na zaproszenie wojewody Michała Sztybela udział wzięli Arkadiusz Myrcha - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego z gmin usytuowanych wzdłuż Wisły, przedstawiciele RDOŚ i RZGW oraz eksperci, Wszyscy zgodnie potwierdzili, że budowa stopnia wodnego w Siarzewie jest konieczna.
Omówiono planowane inwestycje i działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej rzeki Wisły w województwie kujawsko-pomorskim, kładąc szczególny nacisk na budowę stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka w Siarzewie.
- Nie będę ukrywał, że wszędzie opowiadam się za realizacją tamy w Siarzewie - mówił wojewoda Michał Sztybel. Wiemy, jaki jest aktualny stan prawny. Chciałbym, abyśmy wypracowali wspólne stanowisko na dzisiejszym spotkaniu, a następnie złożę sprawozdanie do odpowiednich ministerstw i do wiadomości premiera, tak aby pokazywać znaczenie tej inwestycji. Odpowiadam za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenie województwa i za to abyśmy nie mieli takiej sytuacji, jaka miała miejsce w województwie dolnośląskim i opolskim.
Stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszarów zalewowych na Wiśle oraz działania podejmowane w celu ograniczenia ryzyka powodziowego przedstawił Sławomir Szymański, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Plany, przygotowanie, ćwiczenia, które realizujemy wspólnie z samorządami, znajdującymi się wzdłuż Wisły, ostrzeganie to bardzo ważny element, który wymaga, abyśmy cały czas nad nim pracowali, łącznie z mediami, poprzez edukację i uświadamianie mieszkańcom zagrożeń, zasoby magazynowe i bardzo ważny element, o którym często zapominamy, czyli faza odbudowy, o czym nie można zapomnieć na etapie przygotowań - wymieniał dyrektor, podkreślając jak wielkim przedsięwzięciem jest działanie przeciwpowodziowe.
Prof. Michał Habel z Wydziału Nauk Geograficznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mówi o stanie i zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Dolnej Wisły z punktu widzenia naukowego.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 75 zadań inwestycyjnych, których całkowity szacunkowy koszt wynosi blisko 26,8 mld zł – informowała Marta Barszczewska, dyrektor Departamentu Inwestycji i Renaturyzacji w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej. Są to zadania
Wśród tych zadań można wyróżnić podział na charakter wiodący inwestycji: energetyczny (1 zadanie), przeciwpowodziowy (26), renaturyzacyjny (5), retencyjny (33), suszowy (5), transportowy (4), turystyczny (1).
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zlokalizowane są wzdłuż rzeki Wisły trzy wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe.
Kluczową rolę w bezpieczeństwie przeciwpowodziowym województwa odgrywa Zbiornik Włocławski wraz z zaporą wodną, które wielokrotnie pozwoliły bezpiecznie przeprowadzić fale wezbraniowe na Wiśle przez teren województwa pomagając istotnie zminimalizować ryzyko strat powstałych w wyniku powodzi.
Na zaporze zlokalizowana jest największa elektrownia przepływowa w Polsce, która rocznie produkuje ok. 750 GWh. Zielona energia wytwarzana w elektrowni stanowi
aż 20% energii elektrycznej produkowanej we wszystkich krajowych hydroelektrowniach i jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim.
Stopień wodny w Siarzewie
Wisła pełni funkcję transportową, dostarcza wodę dla rolnictwa i przemysłu, a także stanowi atrakcję turystyczną. Jej ochrona przed powodziami jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju województwa. Historyczne dane wskazują na częste występowanie wezbrań i powodzi, które powodowały znaczne straty materialne i zagrożenie dla życia mieszkańców. Zagrożenie to jest potęgowane przez zmiany klimatyczne, które prowadzą do coraz częstszych i intensywniejszych opadów deszczu. Jednym z rozwiązań jest Budowa Stopnia Wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – SW Siarzewo.
Podstawowe cele w realizacji inwestycji to zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w dolinie Włocławsko-Ciechocińskiej poprzez zmniejszenie zagrożenia związanego z powodziami zatorowo-lodowymi i śryżowymi oraz zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej poprzez zapewnienie trwałego bezpieczeństwa stopnia wodnego Włocławek w wyniku podniesienia poziomu wody na dolnym stanowisku stopnia.
Źródło – Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy