Wojewódzkie obchody 40. rocznicy śmierci zamordowanego bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęły się we Włocławku.
Procesja z Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod pomnik na włocławskiej zaporze zainaugurowała 18 października wojewódzkie obchody czterdziestej rocznicy śmierci zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana Solidarności. Uroczystości trwały trzy dni i odbywały się też w Górsku, Bydgoszczy, Toruniu i Łubiance.
Wcześniej 11-13 października w Sanktuarium św. Józefa na włocławskim Zazamczu odbyło się triduum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, którego celem było przybliżenie postaci Męczennika, złożenie jego relikwii w świątyni i bezpośrednie przygotowanie do centralnych obchodów 40-tej rocznicy jego męczeńskiej śmierci.
Zgromadzeni wysłuchali koncertu „Dobro nieskończone" w wykonaniu Tomasza Kamińskiego z zespołem. Wśród parafian, mieszkańców Włocławka i regionu byli obecni m.in: ks. bp Wiesław Mering, Aneta Jędrzejewska - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Dariusz Szczepański - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, ks. Ireneusz Świątek - rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wraz z alumnami oraz dyrektorzy miejscowych szkół. Partnerem głównym koncertu było Województwo Kujawsko-Pomorskie, z którego budżetu dofinansowano wydarzenie.
18 października, pod krzyżem na włocławskiej zaporze, jak co roku zgromadził się tłum ludzi. Były poczty sztandarowe i przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Później w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy zaprezentowane zostało oratorium „Ks. Jerzy błogosławiony znad Wisły” autorstwa Piotra Pałki.
Na Placu Wolności we Włocławku zagościła wystawa pt. „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on poszedł po nieśmiertelność”, która ukazuje najważniejsze momenty księdza – od jego młodości poprzez działalność duszpasterską i w NSZZ „Solidarność”, aż po męczeńską śmierć. Organizatorem wystawy jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Ekspozycja będzie dostępna do 31 października 2024r.
Urodzony w 1947 roku w Okopach (województwo podlaskie) bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Służył w parafiach w Ząbkach, Aninie i Warszawie. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej, a po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę.
W Górsku 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
Przypomnijmy, że we Włocławku postać księdza Jerzego upamiętnia multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Procesja z Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod pomnik na włocławskiej zaporze (2024)