Wojewódzkie obchody 40. rocznicy śmierci zamordowanego bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Górsku, Toruniu i Bydgoszczy
Procesja z Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod pomnik na włocławskiej zaporze zainauguruje w przyszły piątek (18 października) wojewódzkie obchody czterdziestej rocznicy śmierci zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłana Solidarności. Uroczystości odbędą się też w Górsku, Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Łubiance, potrwają trzy dni. W programie obchodów obok uroczystości religijnych również wydarzenia kulturalne oraz konferencja naukowa.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko w trudnych czasach stanu wojennego konsekwentnie głosił, by zło dobrem zwyciężać i dawał tej prawdzie świadectwo. Do dziś pozostaje symbolem niezłomności w dążeniu do wolności. Jego ostatnia droga oraz męczeńska śmierć wiążą go z miejscowościami naszego województwa, dlatego jesteśmy zobowiązani, aby o bł. ks. Jerzym Popiełuszce pamiętać i oddawać hołd – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W piątek (18 października) w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy zaprezentowane będzie oratorium „Ks. Jerzy błogosławiony znad Wisły” autorstwa Piotra Pałki.
W Górsku (19 października) msza święta, po niej droga krzyżowa z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do miejsca uprowadzenia kapelana „Solidarności”, a następnie widowisko plenerowe „Zło dobrem zwyciężaj – dziedzictwo wolności bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Tego dnia w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników koncert „Via Dolorosa” i msza święta.
Pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu w niedzielę (20 października) zostaną złożone kwiaty, w kościele pw. Ducha Świętego prezentacja widowiska słowno-muzycznego „Piąte nie zabijaj, Popiełuszko – ostatnie kazanie 40 lat później”. W kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Łubiance koncert „Dobro nieskończone”.
Obchodom 40. rocznicy śmierci towarzyszyć będą wystawa (od 14 października) w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu przygotowana przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, a także konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa” organizowana we współpracy z Centrum Badania Historii Solidarności i Oporu Społecznego w PRL (17-18 października) w Urzędzie Marszałkowskim.
Urodzony w 1947 roku w Okopach (województwo podlaskie) bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Służył w parafiach w Ząbkach, Aninie i Warszawie. Jako rezydent w warszawskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki od 1980 roku wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej, a po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę.
W Górsku 19 października 1984 roku w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w trakcie zaplanowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa akcji został uprowadzony, dotkliwie pobity, zamknięty w samochodowym bagażniku, a następnie zamordowany. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły przy zaporze wodnej we Włocławku. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni, w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.
Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki.
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.
BK