Wioślarz, biegaczka i judoczka – nasi olimpijczycy na spotkaniu z prezydentem Włocławka
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dobiegły końca. Zgasł znicz, który podczas trwających 16 dni zawodów unosił się w balonie nad stolicą Francji. Polska zdobyła 10 medali, w tym jeden medal wywalczył sportowiec z Włocławka. Z naszymi olimpijczykami z Paryża: biegaczką Klaudią Kazimierską, judoczką Angeliką Szymańską i wioślarzem Fabianem Barańskim (brązowym medalistą) 14 sierpnia spotkał się wicewojewoda i prezydent Włocławka.
Olimpijczyków gościł w ogrodach Pałacu Bursztynowego Krzysztof Grządziel, włocławski radny Lewicy i biznesmen. Ufundował on dla całej trójki comiesięczne stypendia sportowe. Upominki wręczyli sportowcom prezydent Krzysztof Kukucki i wicewojewoda Piotr Hemmerling.
Fabian Barański, wioślarz WTW Włocławek w rywalizacji czwórek podwójnych razem z Mateuszem Biskupem (Lotto Bydgostia), Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń) i Dominikiem Czają (AZS AWF Warszawa) na torze The Vaires-sur-Marne Nautical Stadium w Paryżu zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal.
– Z Tokio wracałem, jako czwarty zawodnik przegrywając o centymetry srebro i brąz – mówi Fabian Barański. - Był to dla mnie bardzo duży zawód. Cieszę się, że teraz nie muszę go przechodzić po raz drugi. Jestem spełnionym sportowcem, dla mnie ten brąz smakuje jak złoto.
Klaudia Kazimierska awansowała w pięknym stylu do finału na dystansie 1500 metrów. 22-latka zajęła w swoim biegu 5. miejsce z czasem 4:00.21. Swój rekord życiowy pobiła o prawie 1,7 sekundy. Jest na miejscu dziesiątym na świecie.
Angelika Szymańska poniosła porażkę w swojej drugiej walce w kategorii 63 kg. Najpierw pokonała Włoszkę Savitę Russo, ale w 1/8 finału nie poradziła sobie z Meksykanką Priscą Alcaraz Aviti.
Troje włocławian dało wiele radości kibicom z Polski i Włocławka, którzy najbardziej trzymali kciuki za ich zwycięstwo. Sam występ na igrzyskach jest już wielkim osiągnięciem. Ci młodzi ludzie są dumą Polski i Włocławka podkreślali uczestnicy spotkania.
Przypomnijmy, że Fabian Barański jest drugim medalista olimpijskim z Włocławka. W Atlancie w 1996 roku po olimpijskie laury sięgnęła włocławianka Aneta Szczepańska (srebro), która jest klubową trenerką Angeliki Szymańskiej.
Najwięcej krążków (126) na 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zdobyli Amerykanie. Reprezentacja Polski zajęła 42. miejsce w klasyfikacji medalowej, to najniższa pozycja w XXI wieku.
Jedyne złoto dla Polski zdobyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej. Srebro wywalczyła męska drużyna siatkarzy, a także trzy zawodniczki: Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie), Julia Szeremeta (boks) i Daria Pikulik (kolarstwo torowe).
Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa), Iga Świątek (tenis), Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka), drużyna szpadzistek (Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka), wioślarska czwórka podwójna mężczyzn (Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański) zdobyli brązowe medale.
Następne igrzyska odbędą się w 2028 roku w Los Angeles.
Jolanta Pijaczyńska
Wioślarz, biegaczka i judoczka – nasi olimpijczycy na spotkaniu z prezydentem Włocławka