Obchodził 101 urodziny. Strażak ochotnik z Lubrańca odznaczony medalem marszałka
Lokalny patriota, strażak ochotnik, pasjonat muzyki – Julian Pawłowski obchodził 19 kwietnia swoje 101. urodziny. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski wręczył jubilatowi medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis.
- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Życzenia złożyli jubilatowi także lokalne władze – burmistrz Stanisław Budzyński, przewodniczący rady miejskiej Piotr Sławianowski, strażacy, działacze kultury.
Julian Pawłowski urodził się 10 kwietnia 1922 roku w Krowicach (powiat włocławski). Syn Pelagii i Jana miał dwójkę rodzeństwa – brata Tadeusza i siostrę Stanisławę. Ojciec Jan brał udział w krwawej bitwie pod Lwowem w 1915 roku w czasie I wojny światowej, po czym przebywał w niewoli austriackiej. Pan Julian w okresie międzywojennym uczęszczał do szkoły powszechnej w Lubrańcu. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne, samodzielnie wykonał drewniane skrzypce. Widząc zaangażowanie, rodzice kupili mu prawdziwy instrument, na którym pobierał pierwsze nauki u Niemca Zolne. W czasie wojny pracował w niemieckim majątku w rodzinnych Krowicach.
Tuż po wojnie odbył służbę wojskową. Kontynuował swoje pasje grając na skrzypcach i trąbce w wojsku i lokalnych kapelach. Poślubił Władysławę, z którą zamieszkał w Lubrańcu. Wspólnie wychowywali troje dzieci – Grażynę, Jerzego i Henryka. Od 1952 roku nieprzerwanie jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu. Po kilku latach został członkiem zarządu, pełniąc funkcję skarbnika i wiceprezesa, którym jest do dziś. Grał na instrumentach dętych w orkiestrze strażackiej, a także na skrzypcach w zespołach folklorystycznych w Ossowie (powiat włocławski) i Echu Lubrańca. Bezinteresownie uczył dzieci gry na instrumentach. Jako członek zarządu OSP przyczynił się do modernizacji remizy w Lubrańcu i zakupu sprzętu bojowego. Przez wiele lat prowadził biuro Gminnych Kółek Rolniczych oraz był radnym Rady Gminy i Miasta w Lubrańcu. Po przejściu na emeryturę coraz więcej czasu poświęcał na pracę z młodzieżą, z którą miał bardzo dobry kontakt, prowadząc prelekcje w szkołach. Społecznik, wychowawca młodzieży, kochający mąż i ojciec został w 2003 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku uzyskał tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lubraniec”. Został patronem najnowszego pojazdu jednostki OSP Lubraniec. Wciąż jest aktywny społecznie i dba o swoją małą, lokalną ojczyznę.