Niskoemisyjna elektrociepłownia powstanie we Włocławku
Spółka EnergiaNova przymierza się do budowy Centrum Energii Włocławek"(CEW), czyli niskoemisyjnej elektrociepłowni. List intencyjny został podpisany.
Elektrociepłownia zasilana odpadami, które nie nadają się do recyklingu ma powstać przy ul. Zielnej we Włocławku. List intencyjny z Michałem Skórskim prezesem spółki EnergiaNova podpisali prezydent Marek Wojtkowski oraz prezesi spółek miejskich - MPEC i Saniko - Andrzej Walczak i Sylwia Wojciechowska.
Wcześniej Rada Miasta we Włocławku upoważniła prezydenta Marka Wojtkowskiego do podjęcia starań w kierunku budowy ekologicznej instalacji nowej generacji. Budżet miasta jednak nie ma takich środków, aby samodzielnie wybudować elektrociepłownie.
- Zaangażowania partnera zewnętrznego - to korzystna formuła dla miasta, nie obciąża ona budżetu miejskiego – mówi prezydent Marek Wojtkowski. – Będziemy odbierać w całości wytworzone ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej i potencjalnie czystą energię elektryczną na potrzeby komunalne. Model współpracy z inwestorem, w tym ceny za zagospodarowanie odpadów będą przedmiotem dalszych rozmów.
Planowana instalacja produkować będzie rocznie około 700 000 GJ ciepła, które w całości trafi do miejskiej sieci i zabezpieczy w 100 proc. tzw. podstawę ciepłowniczą miasta. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy korzystać będą mogli z jednego, ekologicznego i tańszego źródła energii przez 6-7 miesięcy w roku. Około 45 000 kWh energii elektrycznej może natomiast zasilić włocławskie szkoły czy posłużyć do oświetlenia ulic. Inwestorem projektu jest spółka EnergiaNova, powołana na ten cel przez włocławskiego przedsiębiorcę Karola Borkowskiego.
Nowa elektrociepłownia ma stanowić tańszą alternatywę dla węgla i wykorzystywać do produkcji energii lokalne, ekologiczne paliwo, czyli odpady nienadające się do recyklingu, wytwarzane przez mieszkańców miasta i okolicznych gmin.
- Surowiec pochodzić będzie głównie stąd, skąd już dzisiaj jest zbierany i transportowany. Zamiast trafiać na składowisko w Machnaczu, może posłużyć do produkcji użytecznej energii na potrzeby włocławskich szkół, urzędów i wielu tysięcy mieszkań podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rocznie planujemy zagospodarowywać w ten sposób około 90 tys. ton paliwa – mówi Michał Skórski, prezes spółki EnergiaNova. Jesteśmy gotowi na pełną współpracę z miastem, zarówno na etapie samego procesu inwestycyjnego, jak i późniejszej eksploatacji instalacji.
Centrum Energii Włocławek pozwoli zredukować o kilkadziesiąt tysięcy ton rocznie ilość spalanego we Włocławku węgla. Tym samym nowa elektrociepłownia ograniczy wielomilionowe wydatki MPEC związane z zakupem drogiego surowca oraz uprawnieniami do emisji CO2. Instalacje tego typu są zwolnione z takich opłat. Powstanie CEW jest szansą nie tylko na niższe rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie, ale także ograniczenie wzrostu opłat za śmieci.
W Europie funkcjonuje ponad 520 instalacji produkujących energię z odpadów. Część z nich znajduje się także w polskich miastach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy, Koninie, Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku, Zabrzu oraz Krakowie. Nowe instalacje powstają w Olsztynie, Gdańsku i Warszawie. Kolejne planowane są w Lublinie, Zduńskiej Woli, Koszalinie, Suwałkach czy Gliwicach. Do grona miast zasilanych ekologiczną energią ma szansę dołączyć Włocławek. Rozwój tego typu instalacji jest jednym z założeń rządowej strategii dla ciepłownictwa. Zgodnie z danymi URE za 2020 rok średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych wyniosła 34,91 zł/GJ i była tańsza o około 20 % od węgla kamiennego (43,88 zł/GJ) oraz o ponad 35% od gazu ziemnego (53,64 zł/GJ).