Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Włocławek uczci 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiele wydarzeń

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Z okazji 104. rocznicy tego wydarzenia we Włocławku będą się odbywały m.in.  koncerty, konkursy, prelekcje historyczne.  Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, w których warto wziąć udział. 

11 listopada 2022 r. o godz. 10.30 na placu Wolności rozpoczną się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wezmą udział przedstawiciele władz Włocławka, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe służb, organizacji kombatanckich, organizacji  społecznych, szkół i instytucji, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, harcerze, mieszkańcy Włocławka. O muzyczną oprawę uroczystości zadbają: Chór Canto i orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Wolności, uczestnicy przemaszerują ze stumetrową flagą państwową na plac przed katedrą. O godz. 12.00 w bazylice katedralnej rozpocznie się celebra Mszy św. za Ojczyznę.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej

11 listopada odbędzie się takze XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej. W Święto Niepodległości wokaliści z całej Polski zmierzą się z tematyką patriotyczną. Koncert konkursowy rozpocznie się o godz. 12.00 w Centrum Kultury Browar B./wstęp wolny. Koncert galowy odbędzie się o godz. 18.00. Wystąpią laureaci konkursu oraz Olga Szomańska z zespołem.

„Śladem Wolności” to wyjątkowa, muzyczna lekcja historii z Olgą Szomańską. W programie usłyszymy najważniejsze polskie pieśni o tematyce niepodległościowej i wolnościowej z ostatnich ponad 100 lat historii naszego kraju. Od „Pierwszej Brygady” i „Wojenko, wojenko” przez „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma”, aż po „Balladę o Janku Wiśniewskim”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Sen o Wiktorii”.

Ognisko Patriotyzmu z SP 14 

11 listopada 2022 r. o godz. 17:00 przy Pomniku Armii Krajowej, obok Kościoła Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, odbędzie się Ognisko Patriotyzmu. Ognisko organizowane jest od wielu lat w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Pieśni patriotyczne śpiewać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku wraz z mieszkańcami. 

Gra terenowa

Harcerze organizują niezwykłą grę terenową - 11 listopada 2022 r. o godz. 12.00 spod Bazy Przygody, w historyczną wędrówkę po Włocławku wyruszą uczestnicy gry terenowej. Nie zabraknie harcerskiego klimatu, zagadek, wyzwań oraz śpiewów przy ognisku. 

W „Śródmieście Cafe” zabrzmią wzruszające nuty 

W sobotę 12 listopada 2022 r. o godz. 17.00 Studio Piosenki "Bella Voce", Fundacja Ładowarka oraz Kawiarnia Obywatelska "Śródmieście Cafe" organizują koncert z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów Emilii Krasnomowiec. Podczas koncertu zabrzmią dobrze wszystkim znane pieśni patriotyczne, a także współczesne piosenki o charakterze ojczyźnianym

Wieczornica patriotyczna w muzeum

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 13 listopada (niedziela), o godz. 16.00, do gmachu głównego przy ul. J. Słowackiego 1a na wieczór artystyczno-historyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Spotkanie uświetni występ Chóru Męskiego „Osięciny”, działającego od 1995 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach, którego kierownikiem jest Piotr Zieliński, a dyrygentem i akompaniatorem Tomasz Cybulski. Chór zaprezentuje znane wszystkim pieśni patriotyczne m.in. „Piechotę”, „Pierwszą brygadę”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Jest taki kraj” oraz zaprosi do wspólnego śpiewania.

Występ poprzedzi prelekcja Tomasza Wąsika, kustosza włocławskiego muzeum, poświęcona wydarzeniom włocławskim z 1918 roku. Splot wypadków z okresu I wojny światowej spowodował, że po 123 latach niewoli pojawiła się realna szansa na wskrzeszenie niepodległego państwa polskiego. Stało się to również za przyczyną zaangażowania tysięcy Polaków w działalność konspiracyjną, polityczną oraz zbrojną, co ostatecznie doprowadziło do stworzenia fundamentów II Rzeczypospolitej. Swój udział w walce o niepodległość mieli również mieszkańcy Włocławka i regionu, którzy czynnie włączyli się w nurt pracy niepodległościowej. 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video