580. lecie lokacji Chodcza (1442 – 2022)
Za wstawiennictwem Jana Kretkowskiego król Polski i Węgier Władysław Warneńczyk, pierworodny syn Władysława Jagiełły nadał 2 listopada 1442 roku w Budzie prawa miejskie dla Chodcza. Od tego czasu minęło 580 lat. Chodecz będzie świętował tę rocznicę przez cały tydzień.
Sobota 5 listopada była pierwszym dniem obchodów 580 rocznicy lokacji Chodcza, które rozpoczęły się od zmagań sportowych oraz spotkania w Miejsko – Gminnym Domu Kultury.
Jubileusz 580-lecia lokacji miasta jest znakomitą okazją do przypomnienia jego bogatej historii – mówi Jarosław Grabczyński, burmistrz Chodcza. – Świętujemy pod hasłem „Tydzień dla mojego miasta”, podczas którego będą odbywały się wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne. Miasto to przede wszystkim ludzie, więc będziemy przypominać tych którzy je budowali, ale też pokazywać dorobek dzisiejszej społeczności.
- Jest to święto wszystkich chodczan, dlatego w organizację obchodów zaangażowaliśmy wszystkie grupy społeczne, stowarzyszenia i organizacje - chcieliśmy w ten sposób uaktywnić młodzież i starszych – mówi radny miejski Jerzy Stempczyński, jeden z głównych organizatorów obchodów. – W programie obchodów 580 rocznicy lokacji miasta są występy chodczan - uzdolnionych dzieci i młodzieży, a także wystawy fotograficzne obrazujące nasze miasto i okolice. Polecam wystawę fotografii przyrody Pawła Kaweckiego.
Dodam, że w tym roku mija 45 lat od powstania klubu sportowego Zgoda - Chodecz i 15. lecia Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej.
Dzieje Chodcza
O początkach tworzenia się miasta i jego dziejach na przestrzeni wieków mówił dr Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka.
- Chodecz w źródłach historycznych pojawia się około 1325 roku, wtedy występuje jako wieś. Nazwa pochodzi od prawdopodobnego właściciela wsi (Chodka). W tym czasie we wsi był kościół, a jego plebanem był Dominik. W połowie 15 wieku wieś została przejęta przez ród Kretkowskich herbu Dołęga, który przyczynił się do rozwoju Chodcza. To właśnie za wstawiennictwem Jana Kretkowskiego król Polski i Węgier Władysław Warneńczyk nadał 2 listopada 1442 roku prawa miejskie dla Chodcza. Miastu nadano też dwa jarmarki w roku, mogło także organizować cotygodniowe targi.
Nie wszyscy wiedzą, że w Chodczu istniał dwór obronny, później przebudowany na zamek. Niestety nie zachowały się informacje jak te budowle wyglądały. Zabudowa miasta w jego pierwszym okresie była drewniana, rynek w kształcie trójkąta znajdował się w miejscu gdzie dzisiaj stoi kościół. W tym czasie miasto miało pięć ulic.
Jan Kretkowski przekazał swe prawa do Chodcza i trzech okolicznych wsi swoim synom – Andrzejowi i Wojciechowi. Odtąd miasto wraz z okolicznymi osadami pozostawało w posiadaniu Kretkowskich h. Dolega aż do 1810 roku.
Dr Tomasz Wąsik mówiąc o dziejach Chodcza na przestrzeni wieków przedstawił także prezentację zachowanych dokumentów, m.in. map. Miasto nie ominęły wojny, grabieże i epidemie. Chodecz dwukrotnie tracił prawa miejskie. Zdegradowany został po 1800 roku, a ponowne nadanie praw miejskich odbyło się w 1822 roku. Kolejna degradacja nastąpiła w 1870 roku. Prawa miejskie nadano ponownie dopiero w 1921 roku.
Sześciolatki na scenie
Po prelekcji rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uzdolnionych dzieci i młodzieży. Publiczność gromko oklaskiwała występy sześciolatków, które do występów przygotowały Kamila Wojciechowska i Marysia Lubecka. Amelka Stasińska zaprezentowała swoje umiejętności taneczne.
Kacper Krupa, absolwent SP im. Kościuszki w Chodczu, uczeń szkoły muzycznej w Kutnie zaśpiewał „Zabiorę Cię dziś na bal” Zbigniewa Wodeckiego i „Nie płacz Ewka” zespołu Perfect. Ola Warszawska tegoroczna absolwentka Liceum im. Mikołaja Kopernika we Włocławku, i studentka dziennikarstwa w Łodzi zaśpiewała „Boskie Buenos” Kory Jackowskiej i „Życia mała garść” Krzysztofa Krawczyka a Filip Kryczka piosenki pt. „A horse with no name” i „Israel Kamakawiwo'ole”.
Zwieńczeniem dnia był koncert zespołu KRIS Qaurtet.
Burmistrz Jarosław Grabczyński na obchody 11 listopada, podczas których nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami, zobaczyć będzie można inscenizację wręczenia kluczy do miasta oraz wysłuchać koncertu zespołu „Trzy Gitary”.
Jolanta Pijaczyńska
580. lecie lokacji Chodcza (1442 – 2022)