200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu
W Kujawsko Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli 13 września odbył się wernisaż wystawy zorganizowanej we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w Poznaniu pn. „200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu”.
Wśród gości wernisaży byli m.in.: starosta aleksandrowski Lidia Tokarska, Monika Jabłońska zastępca prezydenta Włocławka, ks. Lech Król – prezes zarządu Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, Aneta Hołtyn – prezes stowarzyszenia Kuźnia Talentów z Aleksandrowa Kujawskiego, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież szkolna.
- Przedstawimy wydania Pana Tadeusza, wśród których są edycje pochodzące z XIX wieku, posiadające dużą wartość bibliofilską, pięknie ilustrowane – mówi Grażyna Troszyńska, dyrektor KP CEN. - Najstarszy egzemplarz w kolekcji pochodzi z 1858 r., jest to pierwsze wydanie Pana Tadeusza na ziemiach polskich w zaborze rosyjskim, z zachowanym stalorytem ilustracji Wojciecha Gersona. Ciekawostką w kolekcji są również przekłady dzieła na języki obce m.in. japoński, czeski, esperanto.
Zaprezentowana kolekcja wydań książkowych „Pana Tadeusza” pochodzi z prywatnej kolekcji Krystyny Warachowskiej – bibliofila, regionalistki, z Torunia, która od ponad 20 lat kolekcjonuje unikatowe wydania. Zgromadziła aż 250 książek. Wystawie towarzyszył wykład kolekcjonerki „Moja pasja – kolekcje Pana Tadeusza”.
Rękopis Pana Tadeusza od 1999 znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W 2014 został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Ten poemat epicki po raz pierwszy został wydany w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego.
Spotkanie było ucztą intelektualną i wizualną dla miłośników twórczości wieszcza.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu