Chodecz. Dożynki Gminno-Parafialne (2022)
Dożynki w Chodczu od wielu lat są nie tylko podziękowaniem za plony i pracę rolników, sadowników i pszczelarzy, ale także okazją do zaprezentowania potencjału rolnictwa w gminie, szczególnie parku maszynowego chodeckich rolników oraz bogactwa kulturowego wsi.
Korowód dożynkowy, który wyruszył po mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Św. Dominika w Chodczu odprawionej przez proboszcza ks. Grzegorza Szczepaniaka, tradycyjnie rozpoczął się prezentacją wielu maszyn rolniczych. To jedyny w powiecie włocławskim taki barwny korowód dożynkowy z udziałem wielu rolników z gminy Chodecz jadących na swoich maszynach. W tym roku można było obserwować 50 maszyn, dołączył do nich starosta włocławski Roman Gołębiewski, który jechał samodzielnie ciągnikiem Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu, którego organem prowadzącym jest Powiat Włocławski.
W amfiteatrze nad jeziorem Chodeckim, burmistrz Jarosław Grabczyński i przewodnicząca rady miejskiej Anna Twardowska odebrali od starostów dożynek Moniki Lewińskiej i Zbigniewa Tyde świeży, pachnący chleb – symbol dostatku, oraz dary – wieńce, owoce, warzywa i miody od delegacji reprezentujących dziesięć sołectw.
Starościna Monika Lewińska mieszka we wsi Szczecin w sołectwie Mstowo. Wspólnie z mężem Krzysztofem gospodarują na 23 ha, z czego 4 ha stanowią lasy. Uprawiają pszenicę żyto, jęczmień Mają dwie córki Klaudię i Maję.
Starosta dożynek Zbigniew Tyde - to 41 letni rolnik ze Zbijewa. Wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 25 hektarów. Hodują bydło opasowe. Mają dwójkę dzieci Dominikę (20 lat) i Jakuba (14 lat). Pan Zbigniew interesuje się piłką nożną.
- Wielu ludzi zapomina, że bezpieczeństwo człowieka to również bezpieczeństwo żywnościowe mówi burmistrz Chodcza – Jarosław Grabczyński. - Praca rolnika jest podstawą naszej egzystencji, winniśmy ją szanować, nie tylko od święta.
Burmistrz dziękował rolnikom i wszystkim, tym, którzy przyczynili się do organizacji święta plonów, m.in. tym, którzy podtrzymują tradycję i z zaangażowaniem pomysłowo ustroili gminę słomianymi witaczami oraz paniom z KGW, które wzdłuż drogi nad jezioro w rozstawionych namiotach wystawiały swoje kulinarne specjały.
Przemawiali także zaproszeni goście, m.in. Aneta Jędrzejewska, Sławomir Kopyść - członkowie zarządu województwa i Stanisław Pawlak radny województwa oraz Zygmunt Wierzowiecki przewodniczący rady Powiatu we Włocławku.
- Piękna polska tradycja nakazująca dzielić się chlebem – mówi Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, i nie tylko także dla wszystkich zjadaczy chleba. W tym wyjątkowy dniu, dziękuję rolnikom za pracę, dzięki której możemy na co dzień cieszyć się darami ojczystej ziemi.
Wystąpił Klub Seniora w Chodczu i Chór Parafialny oraz zespoły z powiatu włocławskiego - „Echo Lubrańca” i Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy”.
Po nich na scenie pojawili się artyści - Capitan Folk i zespół disco polo Playboys.
W wyodrębnionym obszarze na gastronomię stanęły foodtrucki oraz stoiska z napojami. Wiele atrakcji zapewniono dzieciom, m.in. dmuchane zjeżdżalnie i przejażdżki na kucyku.
(jp)
Zdjęcia Paulina Kratkowska
Chodecz. Dożynki Gminno-Parafialne (2022) cz.1
Chodecz. Dożynki Gminno-Parafialne (2022) cz.2