Biblioteka Arentowicza otwarta. Zwycięstwo współczesnego bibliotekarstwa nad stereotypami
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku po ponad dwuletniej modernizacji i przebudowie budynku przy ulicy Warszawskiej 11/13 we Włocławku 15 lipca br. otworzyła swoje podwoje.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza w budynku przy ulicy Warszawskiej funkcjonuje już 50. lat. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 15 lipca 1972 roku. Od tego czasu minęła połowa wieku. 15 lipca 2022 roku znowu oficjalnie ją otwierano, ale po modernizacji i przebudowie. Inwestycja kosztowała blisko 6 milionów złotych.
Medale i słowa uznania
Uroczystość otwarcia biblioteki odbyła się z udziałem wielu gości, m.in. władz samorządowych województwa i miasta oraz przedstawicieli wielu instytucji kulturalnych, a także rodziny patrona biblioteki Zdzisława Arentowicza (1890 -1956), poety i publicysty, działacza kulturalnego Kujaw.
Wstęgę przecięli prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, przewodniczący rady miejskiej Piotr Kowal, Danetta Ryszkowska-Mirowska - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej -Książnica Kopernikańska w Toruniu, Andrzej Chmielewski – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku. Wnętrza biblioteki poświęcił ks. Marcin Idzikowski
- 15 lipca to zwycięstwo współczesnego bibliotekarstwa nad stereotypami - mówił Andrzej Chmielewski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza. - Nasza biblioteka będzie z nimi skutecznie walczyć. Chcę zapewnić państwa, że w gmachu głównym oraz w dziewięciu filiach biblioteki cicho nie będzie.
Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski po wielu słowach pochwał skierowanych do dyrektora i pracowników biblioteki wręczył na ręce dyrektora Chmielewskiego Medal Prezydenta Miasta Włocławek dla biblioteki. Natomiast Sławomir Kopyść w imieniu marszałka województwa Piotra Całbeckiego przekazał medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
- Powstało miejsce naprawdę niezwykłe – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski – Pracuje tu zespół fantastycznych ludzi, którym szczególnie chce podziękować.
Dyrektor Andrzej Chmielewski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do unowocześnienia biblioteki. Szczególnie dziękował pracownikom biblioteki, którzy jego zdaniem są awangardą włocławskiej kultury i każdego dnia potwierdzają, że tak jest.
Uroczystość uświetnił występ zespołu THE BIBLIOKERS, czyli śpiewających pracownic biblioteki oraz KAPELI Z SZACONKIEM.
Biblioteka na miarę 21 wieku
„Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów” – to słowa pisarza Amo Jonesa. Całkowicie odmieniony budynek miejskiej biblioteki zachwyca przestronnością, kolorami i nowoczesnym, niebanalnym wyposażeniem.
Na parterze budynku o powierzchni 230 mkw. znajduje się Mediateka, a w niej nowoczesne konsole Playstation 5 oraz system wirtualnej rzeczywistości (VR). Można usiąść w symulatorze bolidu Formuły 1 i spróbować swoich sił w wyścigach. W Strefie Dziecka oprócz książek są atrakcyjne obszary aktywności, m.in. magiczny dywan, roboty interaktywne, klocki lego, ściana do kolorowania kredą. Na parterze jest też sala kameralna z niewielką sceną muzyczną, w której będę organizowane warsztaty i spotkania. Uroku wszystkim wnętrzom dodają także tematyczne kolorowe neony, zachęcające do odwiedzania kolejnych pomieszczeń.
Na pierwszym piętrze jest dwupoziomowa wypożyczalnia. W jej dolnej części usytuowano salę konferencyjną na blisko 60 osób. Będą tam organizowane spotkania i warsztaty. Po wejściu na kolejne piętro metalowo-szklanymi schodami czytelnik znajdzie się w górnej części wypożyczalni, gdzie przygotowano szereg miejsc do korzystania z zasobów biblioteki.
Z tyłu budynku zamontowano windę, więc ci którzy mają problemy z poruszaniem się łatwo dostaną się do budynku i na jego piętra.
Zasób biblioteczny
Najważniejsze są oczywiście książki, czytanie których pozwala poznać świat. Wszystko dopełniają kolorowe i wygodne kanapy, fotele i pufy, które zachęcają, aby usiąść w nich z książką w ręce.
Zasób Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza składa się z 125.134 książek, 454 broszur, 12.516 tomów prasy, 1338 dokumentów życia społecznego, 2664 audiobuków, 313 płyt CD oraz 362 filmów DVD.
Jolanta Pijaczyńska
Miejska biblioteka otwarta. Zwycięstwo współczesnego bibliotekarstwa nad stereotypami