Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Kupała w Chodczu organizowana jest od 47 lat

Święto żywiołów – ognia i wody mających oczyszczającą moc. Święto słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i muzyki. Chodecka Kupała  na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych w amfiteatrze, w  lesie, nad  jeziorem. 

Tegoroczna  chodecka Kupała zgromadziła wyjątkowo liczną publikę, na koncertach było ok. 5 tys. osób. Mieszkańców gminy Chodecz i gości  z całego powiatu włocławskiego oraz turystów już wypoczywających nad chodeckimi jeziorami przywitał Jarosław Grabczyński - burmistrz Chodcza. 

 

Zanim puszczono wianki na wody jeziora Chodeckiego i ruszono w las w poszukiwaniu kwiatu paproci, bawiono się w takt muzyki. Jako pierwsza koncert dała orkiestra dęta OSP w Chodczu. Później sceną zawładnęły przedszkolaki, dzieci ze szkoły Skakanka Dance oraz młodzież. 

 

Ciekawie o Kupale opowiadali Joanna Modrzejewska – nauczycielka w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Chodczu i Jerzy Stempczyński – radny miejski. 

 

 Okazało się, że chodecka Kupała - to jedyna taka impreza w powiecie włocławskim odbywająca się przez  47 lat . W 1976 roku w zakładach meblarskich Zgoda w Chodczu powstała myśl, aby wszystkim Janom pracującym w zakładzie  zorganizować  imieniny. I tak  pierwsza  chodecka Kupała w amfiteatrze nad jeziorem odbyła 23 czerwca 1976 r.   

 

Na leśnej polanie stanęły stoiska gastronomiczne i plac zabaw dla dzieci. Druhowie z OSP Chodecz uczyli jak należy udzielić pierwszej pomocy, a także  organizowali przejażdżki po jeziorze  Odbywały się różne konkursy. 

 

Starosta Roman Gołębiewski i burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński wręczyli młodemu sportowcowi – bon  na 3 tys. zł. Odebrał go Jan Kuczmaja, który   na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Kickboxingu Kick Light odbywających się 11 czerwca 2022 w Płocku wywalczył wicemistrzostwo.  Wcześniej na Mistrzostwach Europy WAKO w Kickboxingu zdobył brązowy medal.

 

Wieczorem na scenie wystąpiła Iness z  dwiema profesjonalnymi tancerkami. Muzyka disco/dance niosła się po falach jeziora. Aneta Działak,  założycielka  zespołu Innes i  wokalistka  zaśpiewała popularne  utwory m.in. „Taka jak ja”, „Kochaj mnie”, „Serca bicie”. 

 

Gdy zrobiło się ciemno na wodę puszczono wianki. W wierzeniach ludowych  wianki wróżyły o przyszłości panny, Gdy kawaler wyłowił winek pannę czekało szybkie zamążpójście, jeśli wianek zatonął panna nie miała szans na męża.

 

Największą publiczność zgromadził popularny zespół Classic.  Muzykę disco polo Classic tworzy od 1992 roku, nie schodząc od tego czasu z polskich scen.  Zespół w czasie swojej działalności scenicznej wydał 12 albumów, na którychsa takie hity jak: „Jolka, Jolka”, „Hej czy Ty wiesz”, „Zabrałaś mi lato” czy „Jeszcze dzień, najwyżej dwa”.

 

Gdy nadeszła noc wielu uczestników  „Kupały”  ruszyło w las szukać perunowego kwiatu (kwiatu paproci),  który według wierzeń słowiańskich zakwita tylko raz w roku, w czasie przesilenia letniego. Ma on zapewniać znalazcy bogactwo i dostatek,

 

Dyskoteka z DJ Jack Da Rule zakończyła Kupałę pełną radości, muzyki i tańca, oznajmiającą wszystkim, że przyszło lato. 

Kupała w Chodczu organizowana jest od 47 lat

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video