Pałac w Brzeziu sprzedany
Zespół pałacowy w Brzeziu, zbudowany przez Kronenbergów w 1873 roku, w stylu renesansu francuskiego został niedawno sprzedany.
Pałac w Brzeziu położony 6 km na zachód od Włocławka zaprojektował Artur Goebel, znany warszawski architekt. Budowla z czerwonej cegły łączący elementy francuskiego renesansu i manieryzmu został wzniesiony w 1873 r. Po śmierci Leopolda Kronenberga pałac odziedziczyli jego synowie. W 1889 r. Walerian Kronenberg zaprojektował i utworzył park. Syn Leopolda Juliana Kronenberga – Leopold Jan Kronenberg był ostatnim właścicielem majątku. Dekret o reformie rolnej z 1944 r. pozbawił go dorobku pokoleń.
Całość działki ma powierzchnię ponad 6 ha. W skład zespołu pałacowego-parkowego w Brzeziu wchodzą m.in. pałac murowany z 1873 roku, dwie oficyny z XIX wieku, stróżówka, dwie stajnie , park pałacowy.
Do września 2016 roku funkcjonował w pałacu dom dziecka, który przeniesiony został do nowych obiektów. Pałac stał się zbędny dla powiatu włocławskiego. Zabytkowy obiekt kilkakrotnie próbowano go sprzedać. Już wydawało się, że pałac powróci do potomków rodziny, ale tak się nie stało.
Po zmianie władz samorządowych w powiecie ponownie próbowano sprzedać zabytkowy obiekt. Dopiero 26 kwietnia przetarg na sprzedaż tej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Włocławskiego, zakończył się wynikiem pozytywnym. Nabywcą nieruchomości jest Kujawska Fabryka maszyn Rolniczych Sp. z o.o. zs. w Brześciu Kujawskim. Cena sprzedaży z uwzględnieniem bonifikaty wynosi 1.111.000 zł.