Dwór w Kłóbce zaprasza
Po dwuletniej przerwie, zapraszamy w czasie Świąt Wielkanocnych do dworu w Kłóbce, który jest z tej okazji świątecznie przystrojony. Kolejny raz prezentowany będzie odświętnie nakryty stół, nawiązujący do polskiej tradycji — uroczystego śniadania wielkanocnego i przypominający o jego wymownej, religijnej symbolice.
W polskich dworach święcone stawiano na stole nakrytym białym obrusem, przystrojonym gałązkami barwinka i bukszpanu. Układ potraw i zastawy nie był przypadkowy. Pośrodku należało umieścić baranka. Początkowo było to upieczone jagnię, z czasem zastąpił je baranek z masła, później z cukru bądź z ciasta. Baranek powinien mieć chorągiewkę na znak wyobrażenia Agnus Dei (Baranka Bożego) — symbolu Ofiary Paschalnej. Przy nim stawiano pasyjkę zdobioną zielonymi listkami. Dookoła umieszczano w dużych ilościach jaja gotowane na twardo, układano je w piramidy, strojono także gałązkami bukszpanu. W czasie śniadania dzielono się święconym jajkiem — symbolem życia i Zmartwychwstania Chrystusa oraz składano sobie życzenia. Przywilej rozpoczęcia jedzenia przysługiwał pani domu.
W prezentacji stołu wielkanocnego w dworze w Kłóbce wykorzystywane są elementy serwisów śniadaniowego i obiadowego z bawarskich wytwórni porcelany w bardzo popularnym wzorze China Blau. Nie zabrakło na stole także okolicznościowej, związanej z Wielkanocą przedwojennej ceramiki z włocławskich fabryk fajansu.