Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz III Liceum Ogólnokształcące im Marii Konopnickiej we Włocławku zapraszają dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz średnich, w tym osoby z Autystycznym Spektrum Zaburzeń oraz opiekunów na warsztaty Raz na niebiesko organizowane z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. 

Celem zajęć jest włączenie uczniów, w tym osób z zespołem Aspergera oraz wolontariuszy szkoły średniej licealnej, w organizację, promocję i obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przy jednoczesnym zapoznaniu uczestników z ekspozycją muzealną i tradycją regionu. Najistotniejsza jest jednak integracja osób neurotypowych z zaburzonymi oraz kształtowanie ich wrażliwości estetycznej i przełamanie barier w trakcie zajęć warsztatowych i wspólnej zabawy. 

Zajęcia odbędą się 1 kwietnia 2022 r. w godz. od 9.00 do 14.00, w Muzeum Etnograficznym MZKiD przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku. Warsztaty prowadzić będą pracownicy Działu Edukacji i Promocji MZKiD z pomocą nauczycieli zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wolontariuszy III LO we Włocławku. Przygotowane zostaną 3 rodzaje aktywności-warsztatów:

• stanowisko nr 1: stemple

Wchodzący do muzeum uczestnicy zostaną udekorowani stemplami. Wzory na stemplach będą miały motywy ludowe np. kwiatowe i zostaną przygotowane z użyciem ziemniaków i hipoalergicznej farby do ciała w kolorze niebieskim. Stemplowane będą dłonie uczestników. W tradycji ludowej matryce wykonywano, również na wałkach drewnianych i dekorowano nimi ozdoby z tkanin np. firanki, serwety. Stemple, które będą zabawną pamiątką uczestnictwa w warsztatach i formą integracji będą przystawiać wolontariusze LO.

• stanowisko nr 2: ozdobne wycinanki-firanki, serwetki

Uczestnikom zostaną zaprezentowane ciekawe i wyjątkowe przykłady ażurowych firanek kujawskich zrobionych z papieru. Na początku grupa biorąca udział w zajęciach dowie się, skąd się wziął zwyczaj wycinania papierowych ozdób, jakie były motywy zdobnicze oraz techniki ich wykonania, a następnie każdy stworzy firankę i serwetkę wg własnego projektu. Tło do komponowania wzorów, będzie stanowiła bibuła w kolorze niebieskim, stanowiącym symbol celebrowanego święta, a zarazem jedna z barw powszechnie stosowanych w ludowych strojach i dekoracjach.

• stanowisko nr 3: bibułkowe bukiety kwiatowe 

Przy tym stanowisku uczestniczy warsztatu zapoznają się z historią, formą i zasadami wykonywania tradycyjnego zdobnictwa bibułkowego w naszym regionie. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną bukiety oraz przekazane tajniki tworzenia pojedynczych kwiatów. Uczestnicy w trakcie instruktażu słownego i pokazowego nauczą się podstawowych technik tworzenia kwiatów, a następnie wykonają je z bibuły, o różnych odcieniach koloru niebieskiego, po czym będą mogli połączyć je w tzw. „rózgę”.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą edukacyjną prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Zapisy przyjmuje Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01. Zajęcia przy stanowiskach będą się odbywać rotacyjnie w grupach dziesięcioosobowych i będą trwały ok. 1,5 h. Koszt za warsztaty od uczestnika wynosi 4 zł.

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video