Prezydenci miast z całej Polski obradowali we Włocławku
W piątek, 21 stycznia w Pałacu Bursztynowym we Włocławku obradowali prezydenci miast zrzeszeni w Ruchu Samorządowym Tak! Dla Polski. Włocławek był też gospodarzem posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich. Posiedzenie zorganizowano w Centrum Kultury Browar B.
Samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Samorządowym Tak! Dla Polski na zorganizowanej konferencji prasowej domagali się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Chcą rozmawiać o Polskim Ładzie, który niesie ze sobą niezwykle szkodliwe skutki dla jednostek samorządu terytorialnego. Proponują konkretne działania naprawcze Polskiego Ładu, które zmniejszą negatywne skutki zmian podatkowych dla mieszkańców dużych i małych gmin. Domagają się też realnych działań wspierających mieszkańców i samorządy w związku z gigantycznymi podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej, wzrastającej inflacji i drożyzny.
Wśród uczestników konferencji byli: Marek Wojtkowski - prezydent Włocławka, Arkadiusz Chęciński - prezydent Sosnowca, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Beata Moskal-Słaniewska - prezydent Świdnicy, Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia.
Stanowisko Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski w sprawie oskarżeń prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy zaprezentował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
- Zdecydowanie sprzeciwiamy się szykanowaniu wieloletniego prezydenta miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i jego syna senatora RP Krzysztofa Brejzy przez organy ścigania podległe ministrowi Zbigniewowi Ziobrze oraz służby specjalne podległe premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – mówi Jacek Karnowski. - Rodzinę Brejzów spotyka olbrzymia restrykcja polityczna. Zemsta polityczna trwa od kilku lat jest dla nas samorządowców bardzo bolesna. Prezydent Ryszard Brejza jest ogólnie szanowanym, niezwykle uczciwym samorządowcem, pracującym od ponad 20 lat dla swojego ukochanego Inowrocławia.
Natomiast członkowie Zarządu Związku Miast Polskich podczas posiedzenia 21 stycznia br. we Włocławku opiniowali projekty ustaw m.in. o: zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w ramach prekonsultacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, o zmianie ustawy – Prawo wodne (oczyszczanie ścieków komunalnych i kąpieliska – dostosowanie do dyrektyw UE), o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (odpady z tworzyw sztucznych) oraz o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (senacki).
Rozmawiali także o udziale Związku Miast Polskich w pracach Senatu nad zmianą ustawy Prawo oświatowe („Lex Czarnek”).
Prezydenci miast z całej Polski obradowali we Włocławku