Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Wraca „lex Czarnek”. Samorząd Włocławka, ZNP i dyrektorzy szkół mówią "nie zgadzamy się"

W Urzędzie Miasta we Włocławku odbyła się konferencja prasowa poświęcona zmianom, które mają zostać wprowadzone w polskiej oświacie. Nowe prawo oświatowe zwane potocznie  „lex Czarnek” to   sterowanie odgórne.  Nowelizacja ustawy zmierza zwiększenia uprawnie nadzoru pedagogicznego,  miedzy innymi daje mu uprawnienia odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego oraz  do nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. 

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży 4 stycznia zajmie się pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdanie tej komisji wpisano w porządek obrad  46. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 12 i 13 stycznia 2022r.

 

Konferencja prasowa zwołana przez prezydenta Włocławka marka Wojtkowskiego, w której udział wzięli m.in.: zastępczyni prezydenta ds. edukacji Monika Jabłońska, prezes włocławskiego oddziału ZNP Krzysztof Buszka oraz dyrektorzy włocławskich szkół.

 

- Projekt ustawy zwany "lex Czarnek", który zacznie być procedowany, w sposób jednoznaczny zmierza do centralizacji oświaty – mówi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. -  Samorządy dokładają bardzo duże środki finansowe do subwencji oświatowej.  Ne chcemy być tylko księgowymi,  przekazicielami pieniędzy. Nowelizacja ustawy zakłada, że  wszelkie decyzje dotyczące polskiej edukacji będą po stronie ministra i kuratora oświaty. Te zmiany budzą nasze przerażenie. Najbardziej ewidentnym przykładem w którą stronę to zmierza, jest pomieszanie prawa oświatowego z kodeksem karnym - dyrektor, który nie będzie realizował określonych założeń, spełniał określonych kryteriów czy osiągał określonych wyników może zostać odwołany przez kuratora, a nawet mogą mu zostać postawione zarzuty karne 

 

W projekcie zaproponowano też wzmocnienie roli kuratora oświaty w kwestii wyboru kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w postępowaniu konkursowym przez zwiększenie liczby jego przedstawicieli w składzie komisji konkursowej z trzech do pięciu.

 

 Od 1 września 2022 roku uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu, który zastąpi Wiedzę o społeczeństwie. To znany już "HiT", czyli Historia i teraźniejszość - kolejny pomysł ministra Przemysława Czarnka.

Analizując projekt ustawy i proponowane zmiany w prawie oświatowym wyraźnie widać, że wszystkie one są drogą  prowadzącą  do upolitycznienia szkół. Stwarzają przestrzeń do nadużywania władzy i eliminowania niewygodnych politycznie postaw lub tematów ze szkół. Będą sprzyjały zakłamywaniu naszej historii, eliminowały   edukację seksualną, czy  antydyskryminacyjną. Zmiany te na pewno znacznie ograniczą  rolę samorządów lokalnych. 

Wraca „lex Czarnek”. Samorząd Włocławka, ZNP i dyrektorzy szkół mówią "nie zgadzamy się"

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video