Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

37 sesja Rady Powiatu we Włocławku. Radni przyjęli Program Ochrony Środowiska

Podczas obrad 37 sesji Rady Powiatu we Włocławku zajęto się porządkowaniem spraw budżetowych, przyjęto plany pracy wszystkich Komisji Rady oraz uchwalono „Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Włocławskiego na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko”.

Polityka ochrony środowiska to stworzenie warunków do działań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, czyli takim rozwojem powiatu, który będzie zarówno z rozwojem gospodarczym, rozwojem ekonomicznym i rozwojem ekologicznym. Program ochrony środowiska jest podstawowym instrumentem do realizacji zadań własnych i koordynowanych w zakresie ochrony środowiska, które będą w całości lub w części finansowane ze środków będących w dyspozycji powiatu.

Wnioski i podsumowanie w ramach opracowanego Programu Ochrony Środowiska:

•Głównym problemem w zakresie zanieczyszczenia powietrza w powiecie włocławskim, jest emisja niska związana ze stosowaniem paliw o niskiej jakości w gospodarstwach domowych oraz emisja związana z działalnością małych zakładów, które nie podlegają obowiązkowi posiadania pozwolenia na emisję do powietrza gazów i pyłów. Istotnym problemem są także zanieczyszczenia związane z komunikacją samochodową.

•Najistotniejsze źródła hałasu na terenie powiatu włocławskiego to źródła komunikacyjne. Rolniczy charakter powiatu sprawia, iż na jej obszarze główną uciążliwością pod względem emisji hałasu stanowi intensywny ruch samochodowy, związany z przebiegającymi przez je go teren autostradą A1 i drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz drogami wojewódzkimi nr 252, nr 268, nr 265, nr 269 i nr 270. Hałas związany jest również z ruchem lokalnym w miastach, na drogach dojazdowych do miasta Włocławek, nienależącego do powiatu włocławskiego oraz pomiędzy sąsiednimi miastami i miejscowościami.

• Na podstawie przeprowadzonych pomiarów nie stwierdzono na terenie województwa kujawsko-pomorskiego istnienia obszarów z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Dla punktów pomiarowych na terenie powiatu włocławskiego wartości promieniowania elektromagnetycznego od kilku lat utrzymują się na podobnym, niskim poziomie. W niektórych punktach osiągnięto wartości poniżej dolnego progu oznaczalności sondy (m.in. na terenie gminy Lubień Kujawski).

• Powiat Włocławski w większości położony jest w granicach dużej jednostki hydrologicznej dorzecza środkowej Wisły. Jednak południowo zachodnia część powiatu należy do dorzecza Odry. Sieć hydrograficzną powiatu włocławskiego tworzą rzeki: Chodeczka, Lubieńka, Rakutówka, Ruda i Zuzanka. Wisła stanowi północną granicę powiatu włocławskiego.

•Stan wszystkich badanych JCWP rzecznych oceniono jako zły. Stan wód podziemnych w punktach pomiarowych na terenie powiatu określono jako wody dobrej i zadowalającej jakości.

•Na terenie powiatu włocławskiego występują złoża węgla brunatnego, soli kamiennej, kredy jeziornej i kredy piszącej, piasków i żwirów, piasków kwarcowych, surowców ilastych oraz torfu. Występują również złoża solanek, wód leczniczych i termalnych.

•Dominują gleby brunatnoziemne i bielicoziemne. Występują także czarne ziemie. Gleby brunatnoziemne reprezentowane są przez dwa typy gleb gleby brunatne i gleby płowe. Gleby brunatne występują głównie na Wysoczyźnie Dobrzyńskiej w pasie między Włocławkiem a Dobrzyniem i na Wysoczyźnie Kujawskiej w okolicach Pojezierza Chodeckiego. Charakteryzują się wyrównanymi właściwościami fizyko chemicznymi. Gleby płowe dominują w obrębie płaskiej Wysoczyzny Kujawskiej ciągnąc się szerokim pasem od Aleksandrowa Kujawskiego po Pojezierze Chodeckie. Są one na ogół kwaśne. Występuje na nich okresowemu stagnowaniu wód opadowych. Czarne ziemie występują głównie w pasie od Brześcia Kujawskiego i Radziejowa po Inowrocław. Noszą nazwę czarnych ziem kujawskich. Gleby bielicoziemne są to głównie gleby leśne występujące w Kotlinie Włocławskiej.

•Obszar powiatu charakteryzujące się różnorodnością przyrodniczo-krajobrazową. Teren ten objęto różnymi formami ochrony przyrody, na mocy ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z CRFOP udostępnionym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w granicach powiatu znajduje się 7 rezerwatów przyrody, 1 park krajobrazowy, 2 obszary chronionego krajobrazu, 7 obszarów Natura 2000, 116 użytków ekologicznych i 48 pomników przyrody.

• Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż powierzchnia lasów na terenie powiatu włocławskiego wynosi 27 671,48 ha, co daje lesistość na poziomie zaledwie 18,78%. Wskaźnik lesistości dla omawianego obszaru jest niższy od średniej krajowej, która wynosi 30%. Stopień zalesienia poszczególnych gmin jest bardzo zróżnicowany. Do najbardziej zalesionych gmin zaliczono gminę Włocławek oraz gminę Baruchowo. Najniższy poziom lesistości dotyczy gminy Choceń.

•Na terenie powiatu włocławskiego występuje jeden zakład o zwiększonym ryzyku (ZZR) i jest nim Tłocznia Gazu spółki SGT Europol Gaz S.A. w Gąbinku. Na terenie powiatu włocławskiego nie ma zakładów o dużym ryzyku wystąpienia awarii (ZDR).

•Istotne zagrożenie niesie za sobą transport substancji niebezpiecznych przez teren powiatu, w szczególności przez centra miast i wsi. Wyznaczanie tras odbywa się tylko w przypadku transportu substancji szczególnie niebezpiecznych, gdy występuje konieczność ich eskorty przez policję bądź straż pożarną. Potencjalnym źródłem zagrożenia na terenie powiatu włocławskiego jest transport drogowy ładunków niebezpiecznych. Przez teren powiatu przebiega autostrada A1, droga krajowa nr 62, 67 i 91.

 

Jako główne kierunki interwencji na terenie powiatu  m.in. wskazano:

 

• Poprawę warunków funkcjonowania wybranych stref powiatu wraz z poprawą bezpieczeństwa

ruchu w tych strefach.

• Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu.

• Działania sprzyjające ograniczeniu emisji na terenie powiatu.

• Prowadzenie kontroli emisji na terenie powiatu.

• Podniesienie komfortu życia mieszkańców powiatu poprzez eliminację zagrożeń hałasem.

• Podniesienie komfortu życia mieszkańców powiatu poprzez eliminację zagrożeń promieniowaniem elektromagnetycznym.

• Zapobieganie zanieczyszczeniu słodkich wód powierzchniowych i podziemnych, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie u źródła.

• Poprawę stanu utrzymania rowów melioracyjnych, rzek i cieków wodnych.

• Ochronę przeciwpowodziową powiatu

• Zwiększenie poziomu skanalizowania i zwodociągowania powiatu.

• Ochronę zasobów złóż kopalin i rekultywacja terenów poeksploatacyjnych.

• Ochronę gleb przed degradacją i dewastacją.

• Prawidłowe prowadzenie gospodarki odpadami.

• Bezpieczne dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcie wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu.

• Podniesienie świadomości i poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie właściwego gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw, motywowanie mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz ich segregacji.

• Ochronę zieleni, zasobów leśnych oraz obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych.

• Edukacja ekologiczna mieszkańców w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.

• Poprawę stanu przygotowania powiatu do podejmowania działań w sytuacji zagrożenia poprzez polepszenie warunków użytkowych i funkcjonalnych budynków OSP i wymiany pojazdów OSP na młodsze.

• Kreowanie właściwych zachowań mieszkańców powiatu w przypadku wystąpienia zagrożeń życia i środowiska z tytułu wystąpienia awarii przemysłowych.

37 sesja Rady Powiatu we Włocławku

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video