Za siódma górą …
19 listopada br., o godz. 17.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej.
Tematem wystawy jest droga oraz wędrówka i podróż realizowane na ziemiach polskich w XIX i 1. poł. XX w. przez niższe warstwy społeczne. Ekspozycja ukazuje wybrane aspekty wędrówki, związane z handlem, religijnością, rzemiosłem, ale też tułaczką, emigracją, a nawet śmiercią postrzeganą w kategoriach najdalszej, bezpowrotnej podróży. Wśród prezentowanych zabytków znajdują się przedmioty należące do tak różnych sfer kultury, jak ubiór i ekwipunek wędrowcy, transport, a nawet rozbójnictwo. Na wystawie zaakcentowane zostały także wątki związane z wierzeniami dotyczącymi progu, granicy, rozstajnych dróg oraz ze zwyczajami kolędniczymi, a także wyjątkową rolą „obcych” w społeczności wiejskiej — przede wszystkim wędrownych żebraków (dziadów). Ważną częścią ekspozycji są archiwalne fotografie ilustrujące prezentowane zagadnienia. Wystawie towarzyszy publikacja (komentarz wystawy), szerzej ukazująca tematykę drogi, wzbogacona ilustracjami i licznymi cytatami z pamiętników chłopskich.
Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6
Scenariusz i komisariat: Michał Kwiatkowski
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 20 listopada 2021 r. - 29 kwietnia 2022 r.