32. sesja Rady Powiatu we Włocławku. Radni pytają, starosta odpowiada
Wprowadzenie środków zewnętrznych do budżetu powiatu, dodatni wynik finansowy za pierwsze półrocze w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku oraz zimowe utrzymanie dróg to główne tematy 32. sesji Rady Powiatu we Włocławku.
Radni już pomyśleli o tym kto zajmie się utrzymaniem dróg powiatowych zimą 2021/2022. Podjęto uchwały, z których wynika, że zimowe utrzymanie dróg polegające na odśnieżaniu, zwalczaniu śliskości i likwidacji gołoledzi zostanie przejęte przez gminy: Baruchowo, Choceń, Fabianki, Miasto Kowal, Chodecz i Lubanie. Ponadto zimowe utrzymanie dróg i ulic leżących w ciągach dróg powiatowych w I, II i III standardzie o łącznej długości 269,162 km podzielono na sześć zadań, na które Powiat Włocławski - Powiatowy Zarząd Dróg we Włocławku z/s w Jarantowicach ogłosił zamówienie.
Z przedłożonego sprawozdania radni dowiedzieli się, że Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku uzyskał za pierwsze półrocze 2021 roku dodatni wynik finansowy w wysokości ponad 31 tys. zł.
- Obniżamy koszty, a także uzyskujemy dodatkowe środki ze sprzedaży usług niezakontraktowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ), takich jak: badania laboratoryjne, wykonywanie usług RTG, usług sterylizacji a także z dzierżawy pomieszczeń – mówi Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych. Jednak głównym źródłem przychodów pozostają usługi medyczne świadczone przez NFZ.
- Przedstawiliśmy radnym sprawozdanie zarządu z wykonania budżetu Powiatu Włocławskiego za pierwsze półrocze 2021 roku – mówi starosta Roman Gołębiewski, to samo sprawozdanie otrzymała również Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Udostepnienie tych informacji wynika z obowiązującego prawa. Ważne, że nasza kondycja finansowa jest bardzo dobra. Na dzisiejszej sesji wprowadziliśmy do budżetu kolejne środki zewnętrzne. Czekamy jeszcze na dopływ następnych pieniędzy przyznanych naszemu powiatowi na inwestycje, szczególnie drogowe.
Radni pytali starostę o realizacje projektów tzw. miękkich, głównie zainteresowano się projektem za 17,5 mln zł. To zadanie pn. „Nowe kwalifikacje i dodatkowe uprawnienia motorem rozwoju mieszkańców regionu.” Jego celem jest podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych 3200 osób dorosłych w wieku 18-65 lat, zgłaszających z własnej inicjatywy potrzebę podniesienia kwalifikacji zawodowych potwierdzonych zewnętrzną certyfikacją.
- Musieliśmy wstrzymać się z realizacją tego projektu z powodu obostrzeń pandemicznych, ale niebawem rozpoczniemy jego wdrażanie – wyjaśniał starosta. Przypomniał też, że w poprzednich kadencjach nie realizowano projektów „miękkich”, a one dają przecież duże korzyści społeczne a także infrastrukturalne. Na projekt, o którym mowa Powiat Włocławski nie wyda z własnego budżetu ani jednej złotówki – przypomniał starosta.
Kolejne pytanie dotyczyło przedłużającej się termomodernizacji budynków Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Odpowiedź prosta – zawarto aneks na roboty dodatkowe, m.in. wykonane zostaną dodatkowe prace m.in. montaż rolet oraz prace związane z odwodnieniem budynku. Były też problemy z dostawą okien. Wszystko to prowadziło do wydłużenia terminu zakończenia prac.
32. sesja Rady Powiatu we Włocławku