Rozpoczyna się rozbudowa wojewódzkiego szpitala we Włocławku Pierwsza łopata została wbita
Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęła się 21 września rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Popiełuszki we Włocławku. Wykonawcą jest renomowana polska firma Budimex. Zakończenie inwestycji w połowie 2023 roku.
Na uroczystość wbicia pierwszej łopaty z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego przybyło wielu gości, m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Stanisław Pawlak, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski wraz ze swoimi zastępcami, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu włocławskiego, radni miejscy, dyrektorzy szpitali z całego województwa, przedstawiciele służb mundurowych.
- Będzie to bardzo nowoczesny szpital, bo przygotowując tę inwestycję wykorzystaliśmy know-how z prowadzonych wcześniejszych przedsięwzięć modernizacyjnych w naszych szpitalach mówił marszałek Piotr Całbecki. - Drugi etap inwestycji, czyli gruntowna modernizacja pozostałych budynków lecznicy, rozpocznie się w 2023 i zakończy w 2026 roku. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie w medycynie wszystko się bardzo szybko zmienia. Mury buduje się na 40-50 lat, wyposażenie kupuje na kilka lat. Najważniejsi są ludzie - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. To oni są siłą każdej placówki medycznej. Nowoczesny, dobrze zorganizowany szpital włocławski powinien sprawić, że będą chcieli się z nim związać na stałe. Przygotowujemy też inne zachęty – stypendia fundowane i mieszkania dla przyjezdnych. Mam nadzieję, że okażą się skuteczne
Dyrektor szpitala Karolina Welka otrzymała od marszałka województwa zegar, który będzie odmierzał czas budowy i kask ochronny, aby zapewnił bezpieczeństwo.
Pięciokondygnacyjny nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, serce lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.
Kubatura obiektu to blisko 100 tysięcy metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 20 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja obejmuje też budowę nowej tlenowni, która już się rozpoczęła i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu. Koszt budowy wynosi 155 milionów złotych (170 milionów złotych z wyposażeniem).
Inwestorem jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Źródłami finansowania są kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 i środki własne placówki.
Rozpoczyna się rozbudowa wojewódzkiego szpitala we Włocławku Pierwsza łopata została wbita