Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dożynki w Lubrańcu (2021)

Dożynki gminno-parafialne  w Lubrańcu tradycyjnie połączone były z  Festiwalem Kuchni Kujawskiej – Święto czarniny. W tym roku odbyła się już siódma edycja tego festiwalu. 

Za plony, w gminie Lubraniec dziękowano  11 września  podczas mszy św.   w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Lubrańcu. Po nabożeństwie wysłuchano galowego koncertu „Cisza dokoła” z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci  Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koncerty w cyklu „Cisza dookoła” finansuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Watro pamiętać, że ks. Wyszyński po zakończeniu działań wojennych w lutym 1945 r. powrócił do zniszczonego Włocławka i niezwłocznie przystąpił do organizowania Seminarium Duchownego w Lubrańcu. 

 

Z kościoła  korowód dożynkowy  prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Lubraniec  z kapelmistrzem Romanem Jędrzejewskim przeszedł  ulicami  miasta na teren przy Zespole Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu – Marysinie, gdzie odbywała się dalsza część Święta Plonów i Festiwal Kuchni Kujawskiej. Na scenie prezentowało się „Echo Lubrańca”. 

 

 

Okazały Wieniec  przygotowany przez sołectwo Lubraniec Parcele, chleby i kosze z darami ziemi przyniesione przez sołectwa z gminy Lubraniec odebrali gospodarze dożynek – burmistrz Stanisław Budzyński, przewodniczący rady miejskiej Piotr Sławianowski i ks. Wldemar Karasiński  - proboszcz lubranieckiej parafii.  Honory starostów dożynkowych pełnili Aleksandra Czerwińska z Lubrańca Parcele i Krzysztof Kubiak z Janiszewa. Burmistrz wraz z księdzem pokroili chleb, aby  poczęstować nim uczestników dożynek. 

 

- Świętujemy zakończenie żniw by w ten sposób wyrazić podziękowanie ludziom wsi – mówił burmistrz Stanisław Budzyński.  - Każdy z nas żyje z owoców tej ziemi. Użytki rolne w gminie Lubraniec stanowią  blisko 90 proc., czyli około 13 tysięcy hektarów. Nasze dożynki odbywają się w Lubrańcu Marysinie, tu gdzie 108 lat temu Maria Grodzicka założyła szkołę dla gospodyń wiejskich. Wiele wieków wcześniej w pobliskim Sarnowie przy grobowcu sprzed 5500 lat odkryto ślady orki. Jeśli była orka,  to musiał być też zebrany plon, za który prawdopodobnie dziękowano. 

 

 

Na placu przy szkole  w stoiskach KGW i stowarzyszeń  jurorzy  Festiwalu Kuchni Kujawskiej – Święto czarniny z Karolem Okrasa oceniali  czarninę i najlepszy produkt lub danie kulinarne.  Na scenie można było oglądać występy artystyczne Sandry Wachowicz i Pauliny Dybowskiej, wokalistek Klubu Młodego piosenkarza przy LCDK i spektakl teatralny „Sami Swoi” w wykonaniu Klubu Seniora w Lubrańcu. Publiczność bawiły też zespoły  „Biesiada Polska” i „Kwestia 07”. Gwiazdą wieczoru był zespół TABU. 

Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Metrum.]

Dożynki w Lubrańcu (2021)

 

 

Zobacz też Festiwal Kuchni Kujawskiej – Święto czarniny

http://www.kujawy.media.pl/index.php/powiat-wloclawski/21530-7-festiwal-kuchni-kujawskiej-z-karolem-okrasa-w-lubrancu#!Lubraniec_KuchniaKujawska_Okrasa_2021_1

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video