Aleja zasłużonych dla Włocławka odsłonięta w Święto Wojska Polskiego i 101. rocznicę Obrony Włocławka
Uroczystość na placu Wolności, odsłonięcie Alei Zasłużonych dla Włocławka na Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego, złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły oraz celebra mszy świętej w katedrze – tak przebiegał program obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Obrony Włocławka.
Włocławskie uroczystości Święta Wojska Polskiego oraz Obrony Włocławka w sierpniu 1920 r. rozpoczęły się tradycyjnie przy pomniku Żołnierza Polskiego na placu Wolności, gdzie z udziałem pocztów sztandarowych zebrali się samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i mieszkańcy. W uroczystości udział brali żołnierze kompanii Wojska Polskiego.
- W czasie kiedy mówimy o bolesnych sprawach dla naszej ojczyzny zastanówmy się o co walczyli bohaterscy żołnierze i ludność cywilna, a także pomyślmy w jakim momencie dziejowym znajdujemy się my – mówił Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Nasza polska racja powinna opierać się na głównych filarach, takich jak: poszanowanie wartości demokratycznych, przestrzeganie konstytucji, wolność słowa, pluralizm polityczny i społeczny. W każdym momencie i każdej chwili trzeba o tym przypominać. Taka jest rola wszystkich Polaków, patriotów, tych którzy kochają swój kraj. Miarą demokracji jest też poszanowanie słabszych i tych, którzy są w mniejszości.
Wyjątkowe było odsłonięcie Alei Zasłużonych dla Włocławka. Aleja ta powstała na Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, jest wspólną inicjatywą prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego oraz Piotra Całbeckiego - marszałka województwa kujawsko-pomorskiego podjętą dla krzewienia wiedzy o historii i zasługach lokalnych społeczeństw. Na specjalnych granitowych płytach zostały upamiętnione osoby zasłużone w Obronie Włocławka 1920 r.
Odsłonięte trzy tablice upamiętniają nazwiska obrońców Włocławka 1920 roku: Wojciecha Józefa Gromczyńskiego, Michała Lubicz-Sawickiego, Ireny Jankowskiej, którzy zginęli w tej bitwie.
Wojciech Józef Gromczyński (ur. 22 kwietnia 1861 w Warszawie, zm. 28 maja 1937 w Michelinie) – pułkownik piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, pierwszy dowódca 31 pułku Strzelców Kaniowskich, dowódca obrony Włocławka w sierpniu 1920.
Michał Lubicz Sawicki - porucznik Wojska Polskiego. Do Włocławka przybył 15 sierpnia 1920 r. Miał zajmować się kontrolą ruchu pociągów, ale z uwagi na trudną sytuację został skierowany do walk na przedmieściu włocławskim. Postrzelony w obie nogi pozostał w okopach, gdzie zginął wielokrotnie ugodzony szablami przez kozaków.
Irena Jankowska – harcerka, 17 uczennica gimnazjum, która chodziła pod gradem kul do okopów donosząc żywność żołnierzom. Została ciężko ranna granatem tuż w pobliżu okopów.
- Tablice pozwolą przyswoić lokalną historię i będą przypominać o postawach obywatelskich, patriotycznych – mówi prezydent Marek Wojtkowski. Odsłoniliśmy trzy tablice, ale postaramy się z marszałkiem Piotrem Całbeckim kontynuować ten projekt.
Kwiaty złożono również pod pomnikiem Obrońców Wisły. W samo południe w katedrze włocławskiej rozpoczęła się celebra mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Włocławskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego.
Organizatorami uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Obrony Włocławka byli: Prezydent Miasta Włocławka, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Aleja zasłużonych dla Włocławka odsłonięta w Święto Wojska Polskiego i 101. rocznicę Obrony Włocławka