Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dlaczego warto kształcić się w zawodach rolniczych? O tym debatowali w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku

Tradycyjne rolnictwo powoli odchodzi do lamusa, przestaje być opłacalne. Rolnicy  rozumieją, że tylko idąc z duchem czasu i korzystając z nowoczesnych technologii mają szansę odnieść sukces na rynku. Do tego potrzebna jest wiedza. O tym rozmawiali uczestnicy  debaty  pn. „Nauka szansą rozwoju rolnictwa"  w Kujawskiej Szkole Wyższej. 

Inicjatorem i moderatorem debaty o ofercie edukacyjnej skierowanej do młodzieży, która chce pracować w rolnictwie był rektor KSW dr inż. Adam Rejmak. W spotkaniu uczestniczyli Jolanta Sobecka - dyrektor ARMiR w Toruniu i dyrektorzy szkół rolniczych z Kowala i Starego Brześcia.  Online udział wzięła .Anna Gembicka, poseł na Sejm RP i wiceminister rolnictwa

 

Wieś się zmienia, zmienia się też praca na roli. Coraz więcej  rolników  korzysta z innowacyjnych rozwiązań takich jak nawigacja GPS, systemy sterujące,  nowoczesne, czy maszyny zajmujące się obróbką zbiorów. Niewielu wie, że szkoły rolnicze w Kowalu i Starym Brześciu sprostały wymogom nowoczesnego kształcenia rolników. 

 

- Przepisy unijne wymusiły modernizację rolnictwa oraz przemysłu rolno-spożywczego, a co za tym idzie także nauczanie przyszłych rolników – mówi Adam Rejmak, rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej. - Rolnictwo dziś to duże przedsiębiorstwo, którym trzeba umiejętnie zarządzać. Nowoczesne  maszyny i urządzenia, o których młodzież uczy się w technikach mechanizacji rolnictwa, agrotroniki oraz  rolnictwa znacząco usprawniają pracę w gospodarstwie. Jednak potrzebna jest też wiedza m.in. pozwalająca na planowanie prac oraz kontrolę czasu pracy. W Kujawskiej Szkole Wyższej zamierzamy otworzyć kierunek logistyka rolnictwa. Logistyka w ostatnich czasach staje się koniecznością, dotyczy produkcji, transportu, magazynowania … Aby kształcić się dalej młodzież rolnicza z naszego regionu będzie miała szkołę wyższą blisko domu. 

 

Warto zaznaczyć, że edukacja rolnicza  otwiera również nowe możliwości na rynku pracy – podkreślali dyrektorzy szkół. Szkoły rolnicze kształcą również w zawodach technik agrobiznesu, czy technik żywienia i usług gastronomicznych. Stworzenie możliwości kształcenia i dokształcania się to także recepta na to, aby młodzież nie opuszczała wsi. 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video