27. sesja Rady Powiatu we Włocławku. Są środki na opracowanie koncepcji Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji
Obrady 27. sesji Rady Powiatu we Włocławku zdominowały sprawozdania i raporty różnych podmiotów z działalności za ubiegły rok. Jednak najważniejszymi uchwałami, które podjęto były te stanowiące o teraźniejszości i przyszłości.
Obrady otworzył przewodniczący rady Zygmunt Wierzowiecki. Sesja tradycyjnie rozpoczęła się od sprawozdania starosty Romana Gołębiewskiego z działalności zarządu powiatu między sesjami.
Radni przyznali zaproponowane przez zarząd dotacje na prace konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na obszarze powiatu włocławskiego. Łączna kwota dotacji to 300 tys. złotych.
Określono zadania, na które będą przeznaczone środki PFRON w 2021 rok. To pozwoli na szybkie rozpatrzenie wniosków osób zainteresowanych wsparciem.
Co ważne, Rada Powiatu zatwierdziła również zmiany wprowadzone do budżetu powiatu na rok 2021. Pozwolą one na rozpoczęcie prac związanych z opracowaniem koncepcji Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji oraz opracowaniem dokumentacji na przebudowę drogi Stary Brześć – Polówka, a także kilku odcinków chodników i przejść dla pieszych.
Nasze bezpieczeństwo
Radni przyjęli Raport roczny o stanie bezpieczeństwa w mieście i powiecie włocławskim i wynikach pracy Komendy Miejskiej Policji we Włocławku w 2020 r. Informację przedstawił również komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, o zagrożeniach pożarowych i zabezpieczeniu powodziowym powiatu wraz z realizacją Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla Miasta Włocławek i Powiatu Włocławskiego na lata 2019-2023, w części dotyczącej powiatu włocławskiego w 2020 roku. Raporty były szczegółowe, więc radni nie mieli pytań do obecnych na sali obrad bryg. Grzegorza Jankowskiego - p.o. Komendanta Miejski PSP we Włocławku oraz podinsp. Piotra Bartczaka – eksperta Wydziału Prewencji KMP we Włocławku.
W 2020 roku n terenie powiatu włocławskiego, tak jak w całym kraju spadła przestępczość kryminalna ( w 286 przypadków mniej). Policjanci odnotowali mniej przestępstw związanych z kradzieżami, rozbojami, bójkami i pobiciami oraz uszczerbkiem na zdrowiu. Wzrosła natomiast liczba przestępstw takich jak: kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, kradzieże pojazdów, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym. Wzrosły przestępstwa związane z narkomanią.
Straż pożarna odnotowała w powiecie włocławskim w 2020 roku 1292 zdarzeń. Do pożaru wyjeżdżano 344 razy, a do miejscowych zagrożeń 890 razy. Oprócz pożarów największe zagrożenia to: komunikacyjne, chemiczno-ekologiczne, wodne i powodziowe oraz budowlane i infrastrukturalne.
90 osób z powiatu w 2020 roku zmarło z powodu koronawirusa
Radni zapoznali się także ze stan bezpieczeństwa sanitarnego powiatu w 2020 roku. W 2020 roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włocławku zgłoszono 3131 przypadków chorób zakaźnych i zakażeń, w tym 2646 przypadków koronawirusa mających miejsce na terenie powiatu włocławskiego. Odnotowano 100 zgonów, których przyczyną były choroby zakaźne. Najczęstszą ich przyczyną były zakażenia SARS-CoV-2, aż 90 osób. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna zakażeń koronawirusem w świecie i Polsce wymagała od służb sanitarnych podejmowania i prowadzenia intensywnych działań w obszarze zdrowia publicznego. W odpowiedzi na pandemię COVID-19 wdrażano nowe procedury, wytyczne i zalecenia dotyczące działań zapobiegawczych i ograniczających ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 oraz strategii nadzoru nad zachorowaniami.
W 2020 roku na terenie powiatu nie wystąpiły m.in. zachorowania na ospę, tężec, poliomyelitis, błonicę, co można zawdzięczać szczepieniom. Podobnie jak w latach poprzednich nie odnotowano przypadków zatruć grzybami, jadem kiełbasianym, włośnicy i czerwonki.
Najwięcej bezrobotnych wśród osób o niskim wykształceniu
Podczas 27.sesji radni przyjęli też sprawozdanie z realizacji programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy za 2020 rok. Okazuje się, że w pierwszym roku pandemii stopa bezrobocia w powiecie włocławskim zwiększyła się w stosunku do 2019 roku o 0,9 punktu procentowego i wynosiła 14,8 proc. Liczba ta jest duża w stosunku do średniej w województwie kujawsko-pomorskim - 8,9 proc. oraz do średniej krajowej - 6,2 proc. W powiecie włocławskim najliczniejszą grupą bezrobotnych, biorąc pod uwagę poziom wykształcenia były osoby z wykształcenie gimnazjalnym i poniżej - 36,3 proc ( 1820 osób).
Ponadto sprawozdania z działalności w 2020 roku przedstawiły wszystkie Komisji Rady Powiatu we Włocławku. Przedstawione zostało również sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Włocławski.
(jot)
27. sesji Rady Powiatu we Włocławku. Są środki na opracowanie koncepcji Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji