Włocławek. Uczczono Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. We Włocławku kwiaty złożono pod obeliskiem znajdującym się w miejscu, w którym w czasie II Wojny Światowej utworzone było włocławskie getto.
Holocaust to najczarniejsza karta ludzkości. Dokonana przez III Rzeszę Niemiecką zagłada Żydów, dotyczy ludobójstwa blisko 6 milionów europejskich Żydów. Nie da się tego czynu wymazać z pamięci ludzkości.
We Włocławku w celu uczczenia pamięci brutalnie zamordowanych ofiar żydowskiego pochodzenia, złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem na terenie Zespołu Szkół Budowlanych, upamiętniającym włocławskie getto, do którego trafiło około 13 tysięcy Żydów.
Administracja hitlerowska podjęła jesienią 1940 roku we Włocławku przygotowania do utworzenia getta dla Żydów. Powstało ono w dzielnicy Rakutówek, w obrębie ulic: Wolność, Nowomiejskiej i Starodębskiej oraz torów kolejowych.
Getto było przeludnione, warunki higieniczno-sanitarne były zatrważające. To powodowało, że ludzie masowo umierali.
Pierwszy transport z 500. Żydami z Włocławka wyjechał po 20 czerwca 1941 roku do Poznania, następny do Chodzieży. Szacuje się, że w sumie wywieziono ok.5000 Żydów.
Od 27 kwietnia 1942 roku, przez trzy dni, wywożono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem pozostałą ludność getta, nie tylko żydowską.
Opustoszałe getto we Włocławku zostało zlikwidowane w maju 1942. Zabudowania getta spalono.