Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Trzej Królowie bez tradycyjnego orszaku

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. Dzień ten  znany jest jako święto Trzech Króli. W czasie pandemii  tradycyjny Orszak Trzech Króli, nie odbędzie się. 

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze wschodu mędrcy (Trzej Królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa, symbol człowieczeństwa.

 

Na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus obchodzono uroczystość  już w III w.  Pierwsi chrześcijanie w tym dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) - 6 stycznia. 

 

Nie ma  źródłowych dokumentów na temat kim byli mędrcy (królowie). Ich imiona pojawiły się dopiero w legendach w VIII wieku. Natomiast  od XII w. uznano ich za przedstawicieli Europy (Melchior), Azji (Baltazar) i Afryki (Kacper). Jednak naukowo  nie można ustalić, z jakich krajów przybyli.

 

W Polsce święto Trzech Króli było do 1960 r. świętem państwowym. Później władze zdecydowały o jego zniesieniu. Dopiero od 2011 r., zgodnie z uchwałą Sejmu  jest ono ponownie dniem wolnym od pracy. 

 

W Kościele katolickim z uroczystością Trzech Króli  wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Na drzwiach mieszkań wypisuje się  kredą  litery K+M+B oraz aktualny rok. Litery te najczęściej interpretuje się jako inicjały trzech króli. Natomiast w średniowieczu odczytywano je inaczej – Christus mansionem benedicat, co oznacza „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie”.

 

Nową, świecką tradycją, która cieszy się coraz większą popularnością jest organizowany na ulicach polskich miast Orszak Trzech Króli. Historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja. Organizatorem jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, która została powołana do istnienia w 2010 roku, a od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego.

 

W 2021 roku, w czasie pandemii koronawirusa  Orszak Trzech Króli nie wyjdzie na ulice miast. Fundacja zachęca do wspólnego śpiewania kolęd. KOLĘDY ŚWIATA to nowy projekt Fundacji Orszak Trzech Króli. Kolędy  znajdziecie  pod adresem http://koledy.eu/

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video