Bez choinki nie ma świąt
Strojenie choinki ma w sobie coś magicznego. Pachnąca lasem, mieniąca się złotem, srebrem i migoczącymi lampami choinka wprowadza do domu ciepły i przyjazny nastrój.
Choinka jest najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jej przystrajanie należy do świątecznej tradycji. Wraz z nią pojawia się uroczysta atmosfera, a migoczące światełka i kolorowe ozdoby przenoszą nas w magiczny świat ogrzewający wszystkie serca.
Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe, uważana za symbol życia i płodności pojawiła się dopiero w XVI wieku. Do Polski trafiła z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była tylko w miastach. Później zwyczaj ten przeniósł się na wieś, wypierając tradycyjną polską ozdobę jaką była podłaźniczka. Robiono ją z gałęzi świerku, sosny lub jodły, przystrajano orzechami, jabłkami, kolorowymi wstążkami i wieszano pod sufitem, nad stołem wigilijnym i nad drzwiami. Podłaźniczka miała chronić przed złem i urokami, przynieść ludziom dobrobyt, szczęście, urodzaj i zdrowie. Dzisiaj podłaźniczkę można spotkać już tylko w skansenie.
Fot. Jolanta Pijaczyńska
Choinka na placu Wolności we Włocławku