40 lat włocławskiej kardiologii. Zespół Interwencji Sercowo-Naczyniowych - najwyższe standardy leczenia
Uroczystych obchodów jubileuszu z okazji 40 lat działalności włocławskiej kardiologii w szpitalu nie było, nie pozwala na to sytuacja epidemiologiczna. Jest jednak coś znacznie ważniejszego – rozpoczął się nowy etap w leczeniu pacjentów z chorobami serca. Od 1 sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku zaczął działalność Zespół Interwencji Sercowo-Naczyniowych.
- Zespołowi, który prowadzi lek. med. Łukasz Graczykowski, kierownik Oddziału Kardiologii udało się zrobić kolejny milowy krok w opiece nad pacjentami z problemami układu krążenia – mówiła na konferencji prasowej Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. – Dla pacjentów oznacza to wyższy standard leczenia oraz zwiększenie dostępności usług medycznych w zakresie kardiologii, bowiem uruchomiony został stacjonarny, całodobowy dyżur hemodynamiczny.
Koordynatorem Zespołu Interwencji Sercowo-Naczyniowych jest dr n. med. Teresa Rusicka, która ma dwudziestoletnie doświadczenie zabiegowe w dziedzinie kardiologii inwazyjnej oraz na stanowiskach kierowniczych: ordynatora Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w Bydgoszczy, Kardiologii i Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Poznaniu, a także kierownika pracowni zabiegowych wielu ośrodków w Polsce.
- Moją intencją jest, żeby Zespół Kardiologii Interwencyjnej we Włocławku nie odbiegał swoimi standardami i poziomem od renomowanych ośrodków w Polsce – mówi dr Teresa Rusicka. – Gwarantujemy szybszą diagnozę oraz dostęp do nowoczesnych procedur medycznych w zakresie kardiologii inwazyjnej, np.: obrazowanie wewnątrznaczyniowe, rotablację (w kardiochirurgii zabieg przewiercania się przez zwężoną tętnicę – przyp. red.), leczenie najtrudniejszych zmian w tętnicach wieńcowych. Jestem rodowitą włocławianką, bardzo się cieszę, że na ukoronowanie mojego życia zawodowego, swoje doświadczenia mogę wykorzystać w moim rodzinnym mieście dla ludzi, z którymi się wychowywałam i wzrastałam.
W Zespole będą pracowali także lekarze związani z klinikami w Łodzi: Bartosz Czarniak, Maciej Banasiak i Tomasz Górnik.
Łukasz Graczykowski, kierownik Oddziału Kardiologii dziękował dyrektor Karolinie Welce za wsparcie, zapowiedział też wprowadzanie kolejnych procedur medycznych, których we Włocławku jeszcze się nie stosuje. W przyszłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku będzie wykonywana ablacja ujścia żył płucnych.
Wyjaśnijmy, że u wielu pacjentów miejscem powodującym powstawanie arytmii serca jest ujście żył płucnych do lewego przedsionka. Wykonując ablację wzdłuż linii ciągłej wokół ujścia żył, można odizolować elektrycznie impulsy, które inicjują migotania przedsionków.
To najbliższa przyszłość, ale z okazji jubileuszu czterdziestolecia należy sięgnąć też do przeszłości i wymienić kilka nazwisk pierwszych włocławskich kardiologów, są to: prof. dr hab. med. Stanisław Sterkowicz (kardiologia 1980), dr n. med. Wiesław Nowakowski (kardiologia 1980), dr n. med. Irena Nowakowska (kardiologia 1982, jedyny kardiolog dziecięcy we Włocławku), lek. med. Kamila Strembska (kardiologia 1986), lek. med. Jerzy Kopaczewski (kardiologia 1990), lek. med. Janusz Kostrzewa (kardiologia 1988), dr n. med. Kazimierz Wrzesiński (kardiologia 2002).
Sylwetki włocławskich kardiologów zostały przywołane w książce Jarosława Wojciechowskiego pt. „Historia Kardiologii Włocławskiej 1980 – 2017” wydanej w 2017 roku.
Prof. dr hab. med. Stanisław Sterkowicz (1923-2011) z Włocławkiem związany był od 1975 roku, gdzie był etatowym docentem w Zespole Nauczania Klinicznego AM w Łodzi. Pracę doktorską obronił już w 1951 roku a habilitacyjną w 1978. W roku 1993 r. został nominowany profesorem zwyczajnym nauk medycznych. Zalicza się go do wyjątkowych lekarzy, bowiem poza bardzo znaczącym wkładem w rozwój kardiologii jako nauki i specjalności lekarskiej, był równocześnie wybitnym znawcą historii medycyny, szczególnie okresu II wojny światowej.
Własne, tragiczne losy więźnia obozów koncentracyjnych sprawiły, że prof. Stanisław Sterkowicz w swej działalności poza lekarskiej poświęcił się dokumentowaniu hitlerowskich zbrodni medycznych, stając się w tej dziedzinie wiedzy historyczno-medycznej niekwestionowanym autorytetem i ekspertem.
Był honorowym członkiem Unii Polskich Pisarzy-Lekarzy, Towarzystwa Internistów Polskich, Oddziału Włocławskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Honorowym Prezesem Okręgowej Pomorsko-Kujawskiej Izby Lekarskiej. Odznaczony najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Gloria Medicinae.
Prof. Stanisław Sterkowicz zmarł 22 maja 2011 r. i został pochowany na włocławskim cmentarzu komunalnym przy ul Chopina 3.
Dr Jerzy Kopaczewski we włocławskim szpitalu pracował w latach 1969 do 1984. W latach 1991–2001 sprawował mandat senatora II, III i IV kadencji, wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie włocławskim. Obecnie pracuje w szpitalu, jako konsultant.