Nowa rola Powiatowego Urzędu Pracy
Od kilku tygodni, kiedy rzeczywistość, w jakiej żyjemy zmieniła się diametralnie, rola i zadania urzędów pracy także uległy przeobrażeniom.Obecnie oferta PUP to przede wszystkim wsparcie firm przed likwidacją miejsc pracy i przed likwidacją samych firm. Wynika to z faktu, że to urzędy pracy w dużym stopniu dzierżą tarczę antykryzysową. PUP we Włocławku, jako jeden z pierwszych w kraju, ogłosił nabory wniosków od firm na wszystkie nowe formy pomocy:
1. pożyczka dla mikroprzedsiębiorstw w wysokości 5.000 zł – pożyczka jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia firmy przez 3 miesiące od jej otrzymania.
2. dofinansowanie wynagrodzeń i składek pracowników skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców – pomoc można uzyskać gdy spadek obrotów gospodarczych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych br. w porównaniu do analogicznych miesięcy ub. roku wyniesie co najmniej 30%. Wysokość dofinansowania zależna jest o wysokości spadku obrotów:
a) spadek o min. 30% wtedy dofinansowanie nie wyższe niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b) spadek o min. 50% wtedy dofinansowanie nie wyższe niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
c) spadek o min. 80% wtedy dofinansowanie nie wyższe niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W każdym z powyższych przypadków dofinansowanie zostanie powiększone o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy. Dofinansowanie będzie mogło być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacane w okresach miesięcznych. Przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową o dofinansowanie przez okres dofinansowania.
3. dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych – pomoc możliwa, gdy spadek obrotów gospodarczych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych br. w porównaniu do analogicznych miesięcy ub. roku wyniesie co najmniej 30%. Wysokość dofinansowania zależna jest o wysokości spadku obrotów:
a) spadek o min. 30% - dofinansowanie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b) spadek o min. 50% - dofinansowanie w wysokości 70% kwoty min. wynagrodzenia za pracę,
c) spadek o min. 80% - dofinansowanie w wysokości 90% kwoty min. wynagrodzenia za pracę.
Dofinansowanie będzie mogło być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacane w okresach miesięcznych.
Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem pomocy mogą złożyć wniosek poprzez platformę praca.gov.pl lub w tradycyjny sposób. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej https://wloclawek.praca.gov.pl lub tel. 54 234-00-89, 234-00-90 wew. 41, 16, 17, 25, 43, 46, 47 lub 56.
Dotychczas przyjęliśmy kilkadziesiąt wniosków na dofinansowania oraz ponad 900 wniosków o pożyczkę i wypłaciliśmy już niemal 500 pożyczek. To rzadki przypadek, poza realizowanym od lat Krajowym Funduszem Szkoleniowym, gdy PUP pomaga zatrudnionym a nie bezrobotnym. Urząd pracy rozszerzył krąg swoich kompetencji o zapobieganie redukcjom zatrudnienia, które mogą się nasilić w sytuacji przedłużającego się stanu epidemii.
Oczywiście z drugiej strony pomagamy osobom tracącym pracę poprzez ich rejestrację, wypłatę zasiłków i – mamy nadzieję jak najszybsze – uruchomienie programów aktywizacyjnych, co będzie możliwe gdy gospodarka będzie wychodzić z lockdownu.
Mamy poczucie, że dziś najważniejsze jest jak najszybsze i najskuteczniejsze wdrażanie rozwiązań tarczy antykryzysowej i próba ratowania każdego miejsce pracy. Chcemy zrobić wszystko, by jak najmniej osób trafiło na naszych rejestrów. W interesie nas wszystkich jest ratowanie każdego miejsca pracy. Problemy w prywatnych biznesach bowiem rzutują na jakość życia każdego z nas. Jednym słowem, kryzys w sektorze prywatnym skutkuje kryzysem całego państwa.
Opracowanie:
Anna Jackowska