Policjanci apelują - pamiętajmy o świadomym zachowaniu i zostańmy w domach!
Włocławscy policjanci wykorzystując nagłośnienie na radiowozach podczas patrolowania ulic miasta i powiatu, zalecają w czasie stanu epidemii pozostanie w domu. W taki sposób, wspólnie z innymi służbami, w tym strażą miejską i WOPR-em, zachęcamy do wspólnej akcji #zostanwdomu, ale też do zastosowania się do wprowadzonych ograniczeń!
W czasie, kiedy trwają działania mające na celu minimalizacje możliwości zarażenia się koronawirusem, stosujmy się do wydawanych poleceń wszystkich służb, wśród których są także policjanci. Funkcjonariusze codziennie kontrolują osoby objęte kwarantanną, które zgodnie z przepisami muszą przebywać w domowej izolacji.
Przypominamy, że jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! Za złamanie tego obowiązku możemy narazić się na postępowanie w sprawie o wykroczenie oraz przestępstwo narażenia zdrowia i życia innych osób.
- Na terenie działania policjantów z Włocławka odnotowaliśmy dwa przypadki niestosowania się do obowiązku kwarantanny, w których mundurowi prowadzą postępowania w sprawie o wykroczenia – mówi st. sierż. Tomasz Tomaszewski z KMP we Włocławku. - Po zakończeniu czynności materiały trafią do sądu, gdzie osobom łamiącym przepisy może grozić wysoka grzywny. Dodatkowo o całej sprawie powiadomiono powiatowego inspektora sanitarnego.
Na ulicach zobaczyć można policyjne radiowozy, z których za pomocą megafonów policjanci przestrzegają i apelują o pozostanie w domu. Wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenie epidemiologiczne w ramach akcji #zostanwdomu.
Ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.