Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Śladami rodziny Glicensteinów

Fundacja Ładowarka i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapraszają na pokaz historycznych fotografii Włocławka, pochodzących z Archiwum Glicensteinów, żydowskiej rodziny żyjącej we Włocławku do 1939 roku.

W programie m.in. widoki bulwarów, mostów na Wiśle, placu Wolności, parku Sienkiewicza, a także nieistniejących już dziś pomników: św. Jana Nepomucena, Stanisława Bechiego i Józefa Piłsudskiego.
Wydarzenie pod nazwą „Śladami rodziny Glicensteinów” stanowi ciąg dalszy spotkania zatytułowanego „Zapomniani mieszkańcy Włocławka”, które w 80. rocznicę spalenia dwóch włocławskich synagog podczas II wojny światowej, Fundacja Ładowarka zorganizowała na dziedzińcu Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Podczas spotkania, które odbędzie się w sobotę, 7 marca br. o godz. 14.00, w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19, włocławianie zobaczą rozbudowany materiał zaprezentowany 24 września 2019 r. na ścianie bloku, w miejscu którego do 1939 roku stała Stara Wielka Synagoga. W planach jest również pokaz zdjęć i innych materiałów z archiwum rodziny Glicensteinów, będących w posiadaniu kilku włocławskich kolekcjonerów. Wszystkie materiały zaprezentuje i omówi Łukasz Daniewski, włocławski historyk i popularyzator historii Włocławka.
Osobom, które nie brały udział w pokazie na dziedzińcu WCOPiW, przypomnijmy, iż Gliceinsteinowie mieszkali przed wojną przy ul. Cyganka. Głową rodziny był Abram Chil (1875-1935). Jego żoną była Zysa (ur. 1876), z którą miał trójkę synów: Mendla (ur. 1903), Elię (1905) i Dawida (ur. 1906). To ich fotografie – zapis prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie – wypełnia obfity, liczący kilkaset ujęć zbiór.
W zbiorze Glicensteinów, dzięki sfotografowaniu swoich przyjaciół i bliskich, można zobaczyć włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena. Kilkaset negatywów pochodzących z archiwum rodzinnego Glicensteinów znajduje się w zbiorach Łukasza Daniewskiego, który wszedł w ich posiadanie w 2019 r.
Wstęp wolny.

Zdjęcie synagogi - Tygodnik Ilustrowany, 1864r.

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video