Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Debata o lecznictwie 2030+ odbyła się we Włocławku

W prowadzonym przez marszałka Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku, 11 lutego spotykali się fachowcy - naukowcy i praktycy lecznictwa oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne by rozmawiać o rozwiązaniach strategicznych w tej dziedzinie w Kujawsko-Pomorskiem.

Prace nad strategią rozwoju województwa do roku 2030 są  ważnym dokumentem programowym, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego województwa w perspektywie 2021-2027. Rozpoczęły się one oficjalnie w połowie stycznia, konferencją zorganizowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego, na którą zostali zaproszeni  parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli z całego regionu, przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentacje organizacji pozarządowych, biznesu i środowiska akademickiego. Hasło przewodnie przygotowywanego dokumentu to przyspieszenie rozwoju, a  oficjalny tytuł -  „Strategia przyspieszenia 2030+”.

- Najprościej mówiąc strategia to wizja funkcjonowania naszego województwa w trzeciej dekadzie XXI wieku – mówi Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa. -  Będzie zawierała m.in. cele i kierunki rozwoju, projekty kluczowe, założenia rozwojowe w wielu dziedzinach oraz źródła ich finansowania. Opracowanie dokumentu będzie miało trzy fazy, pierwsza to postawienie diagnozy, druga  - formułowania założeń rozwoju województwa oraz tworzenia projektu Strategii. I trzecia, która  będzie dotyczyła uzyskania uzgodnień i opinii oraz przeprowadzenia innych niezbędnych procedur formalno-prawnych, także konsultacji. Zakładamy, bowiem szeroki udział społeczny na wszystkich tych etapach. Odbędzie się 12 paneli branżowych,  a także konferencje plenarne, spotkania środowiskowe i terytorialne. Jednym z takich paneli jest właśnie debata o lecznictwie odbywająca się we Włocławku. Musimy znacznie poprawić skuteczność służby zdrowia.

Panel medyczny odbywający się w szpitalu wojewódzkim we Włocławku moderowała dr Małgorzata Wiśniewska, dyrektor  Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Mówiono o problemach   związanych z deficytem kadr lekarskich i pielęgniarskich, dostępnością usług medycznych dla osób starszych. Wskazywano obszary wymagające szczególnej interwencji. Ważnym tematem były problemy związane z opieką psychiatryczną, onkologiczną oraz ze skutecznym promowaniem postaw prozdrowotnych.
 
 - Bardzo ważną debatę w panelu dotyczącym ochrony zdrowia prowadzimy we Włocławku, w budynku szpitala wojewódzkiego, który od kilku lat jest w przebudowie – mówi radny województwa Stanisław Pawlak. -  My chcielibyśmy, aby nastąpiło znaczne przyspieszenie tego procesu. Jednak
Strategia, nad którą rozpoczęła się praca  w panelu dotyczącym ochrony zdrowia jest szeroka, dotyczy służby zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim i to na  różnych poziomach, nie tylko wojewódzkich placówek, ale również powiatowych i miejskich.  Dokument strategii będziemy uchwalali we wrześniu, ale za nim to nastąpi trzeba wysłuchać kompetentnych ludzi,  którzy mogą powiedzieć co zrobić aby nam się żyło lepiej. Dla ochrony zdrowia są ważne też źródła finasowania  inwestowania nie tylko w budynki, ale  również w sprzęt i kadrę medyczną.  Strategia dla Włocławka powinna przynieść do 2027 roku zakończenie rozbudowy szpitala, a tak naprawdę budowy nowych obiektów. Przewiduje się, że  na to potrzeba 160 mln złotych, a niektórzy mówią, że potrzeba 220 mln.  Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że to od nas będzie zależało jaką Strategię przyjmie sejmik województwa do realizacji. Dlatego apeluję do wszystkich samorządowców, aby włączyli się do pracy nad jej tworzeniem. 

- Naszym głównym celem jest przebudowa całego szpitala – mówi dyrektor Karolina Welka. - Dokumentacja przebudowy jest bardzo dokładnie opracowana, a inwestycja realizowana krok po kroku.  Od 10 lutego br.  zaczęła działać w przebudowanym w pawilonie nr 7 stacjonarna rehabilitacja kardiologiczna. W tym roku ruszy budowa głównego budynku, serca lecznicy, który stanie w miejscu wyburzonego starego obiektu. Zwieńczeniem tego budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych. Naszym problemem nie jest budowa, ale  brak kadry lekarskiej i to jest najpilniejsza sprawa, która musi znaleźć rozwiązanie. 

Kolejne spotkanie dotyczące ochrony zdrowia odbędzie się w marcu.

Debata o lecznictwie 2030+ odbyła się we Włocławku

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video