We Włocławku uczcili 76 rocznicę bitwy pod Lenino
Tradycyjnie, jak co roku pod pomnikiem Sapera we Włocławku uczczono kolejną, już 76 rocznicę bitwy pod Lenino. Honorowym gościem był pułkownik Jan Czyżewicz, włocławianin, który uczestniczył w bitwie pod Lenino i jako młody podchorąży dowodził plutonem.
Na Białorusi pod wsią Lenino 12-13 października 1943 roku stoczono bitwę z udziałem polskiej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Było to ich pierwsze starcie zbrojne z Niemcami na froncie wschodnim, w czasie II wojny światowej. Bitwa, która zakończyła się taktyczną porażką, miała większe znaczenie polityczne niż militarne.
Uroczystości rocznicowe odbyły się wyjątkowo 11, a nie 12 października, a to ze względu na jutrzejszą ciszę wyborczą, tuż przed wyborami parlamentarnymi 2019 roku.
Gości wydarzenia witał pułkownik dr Ryszard Chodynicki, a okolicznościowe przemówienie wygłosił pułkownik dr Jan Pilarski.
- Warto przypomnieć jak w 1943 roku polski żołnierz walczył w szeregach 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki – mówił płk dr Jan Pilarski. – Na dowódcę wyznaczony został gen. Zygmunt Berling, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Dywizje formowano w Siedlcach nad Oką. … Uczono nas za młodu, że wolność przyszła ze wschodu szlakiem od Lenino do Berlina, ustalona na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Dziś pozostało nam wspominać o dokonaniach polskiego żołnierza w odzyskanie niepodległości i pamiętać, że przelewali krew na wszystkich frontach gdzie walczyli i pod Lenino, i pod Monte Casino i pod Arnhem, pod Tobrukiem i nad Anglią. Wszyscy swoimi dokonaniami wnieśli cząstkę w wolność i niepodległość Ojczyzny. Bez względu na polityczne dziś oceny, my żołnierze nie możemy pozwolić, aby ten historyczny fakt został przemilczany.
Uczestnicy obchodów tej rocznicy, a byli wśród nich także kandydaci na posłów i senatorów mówili, że historii nie można zamalowywać kolorową kredką, nie można jej zmieniać ani wymazywać.
Przypomnijmy, że rocznica bitwy pod Lenino była w PRL obchodzona uroczyście jako Dzień Wojska Polskiego, a po 1989 roku została zapomniana. Dzisiejsza polityka historyczna próbuje wymazać z pamięci wysiłek zbrojny i szlak bojowy żołnierzy Wojska Polskiego na froncie wschodnim. Co jest aktem skandalicznym, przecież oni też walczyli o Polskę i oddawali za nią życie.
Pułkownik Jan Czyżewicz, uczestnik walk pod Lenino rozpoczął 101 rok życia, dumnie stał pod pomnikiem przez całą uroczystość. Przez całe swoje życie udowodnił nie raz, że jak wiele zrobił dla Ojczyzny.
We Włocławku uczcili 76 rocznicę bitwy pod Lenino