Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Śladami II wojny światowej

W gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku  - 13 września br., o godz. 17.00 odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Śladami II wojny światowej”.

Marian Cieślak przybliży kolekcję grafik znajdujących się w zbiorach włocławskiego muzeum, a wytworzonych przez artystów — oficerów przetrzymywanych w obozach jenieckich w Woldenbergu, Murnau i Gross-Born. Za pomocą techniki drzeworytu, która najbardziej rozpowszechniła się w warunkach obozowych, znakomici artyści, jak np. Eugeniusz Pichell, Jan Knothe, Marian Stępień, Zygmunt Pazda i wielu innych, ilustrowali codzienne życie za drutami kolczastymi. Ich prace stanowiły także znaczki poczty obozowej, zastępowały pieniądze, występowały w formie okolicznościowych adresów, zaproszeń, kuponów loterii, dyplomów i pocztówek świątecznych.

Karolina Bandziak-Kwiatkowska opowie o  fajansie włocławskim w okresie II wojny światowej (Industrie Werke Leslau, Keramische Werke). Włocławskie fabryki fajansu w okresie II wojny światowej zarządzane były przez Niemców. Produkowano fajans użytkowy, który stanowił wyposażenie stołówek wojskowych i szpitali. W pojedynczych egzemplarzach wytwarzano także fajans przeznaczony dla  dygnitarzy niemieckich. W fabryce produkowano również ceramiczne korpusy do bomb i granatów.
Prelekcje zostaną poprzedzone krótkim wystąpieniem przypominającym losy włocławian w okresie okupacji niemieckiej miasta od 14 września 1939 r. do 20 stycznia 1945 r.
Wstęp wolny. 
Na zdjęciu grafika autorstwa Jana Knothe i Stefana Michalskiego, jeńców oflagu II C w Woldenbergu (Dobiegniewo), 1940-1944 r

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video