Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Końcówka tygodnia zapowiada się kulturalnie

Czy wiedzieliście, że we Włocławku urodził się człowiek, którego wynalazek z początku XX wieku okazał się decydujący  dla znanego nam, współczesnego kina? Fundacja AriAri oraz Fundacja Ładowarka zapraszają od 22 do 24 sierpnia 2019  na mały finał letniego przeglądu filmowego we Włocławku.

W ramach cyklicznych spotkań z filmem w plenerze, w tym roku zainaugurowany został Tykociński Włocławek Film Festival (TWFF), czyli program wydarzeń upamiętniających Józefa Tykocińskiego "Tykocinera". Był wybitnym wynalazcą i inżynierem, który urodził się w naszym mieście w październiku 1877 roku. Kilkanaście lat później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, by tam 9 czerwca 1922 roku podczas konferencji American Institute of ElectricalEngineers przedstawić światu swój wynalazek – nagranie, które jako pierwsze łączyło dźwięk z obrazem na kliszy filmowej.

Festiwal nieprzypadkowo jest połączeniem kina plenerowego oraz muzyki, bo już w najbliższy czwartek, 22 sierpnia, po godzinie 20:00 (wraz z zachodem Słońca) organizatorzy zapraszają do amfiteatru w Parku na Słodowie (na wysokości basenu międzyosiedlowego), gdzie wyświetlony zostanie głośne dzieło, nominowane do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych w 2018, czyli Zimna wojna, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Wstęp do filmu, z zaproszeniem do dyskusji po zakończeniu seansu, poprowadzi Anna Dymek, filmoznawczyni i koordynatorka płockiej edycji projektu Filmoterapia.

Kolejny dzień - 23 sierpnia - będzie przebiegał pod znakiem Włocławka i jego „filmowej” historii. O godz. 18.00, od Café Śródmieście (ul. 3 maja 9) rozpocznie się spacer szlakiem włocławskiego modernizmu. Do architektonicznej podróży w czasie  i do Włocławka „pamiętającego” jeszcze Józefa Tykocińskiego, organizatorzy zapraszają  wraz z dr hab. Michałem Pszczółkowskim z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorem unikatowej książki pt. Architektura międzywojenna Włocławka oraz wystawy pod tym samym tytułem, którą można obejrzeć w Muzeum Historii Włocławka do 6 października 2019.Zaraz po spacerze zaproszenie do kina plenerowego zaaranżowanego na terenie dawnej Fabryki Celulozy braci Cassirerów, później  Zakładów Celulozowo-Papierniczych im. Juliana Marchlewskiego (parking przedsiębiorstwa „Mrówka” przy ul. Łęgskiej 16). O godz. 20.00 pokażemy Celulozę, film Jerzego Kawalerowicza przedstawiający dzieje Włocławka i jego największego zakładu przemysłowego, nazywanego polską "„Ameryką". ”. Historyczne tło filmu opisze dr Tomasz Dziki, kierownik włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu.

Tykociński Włocławek Film Festival zwieńczony zostanie w sobotę, 24 sierpnia,  zaaranżowaną w centrum Włocławka Przestrzenią kulturalno – edukacyjną na ulicy 3 maja, między ul. Przedmiejską a placem Wolności. Od godziny 10 będzie można wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i dyskusjach, nie tylko na tematy filmowe. O godz. 15.00 sprzed Café Śródmieście (ul. 3 maja 9) poprowadzony zostanie kolejny spacer, tym razem śladami detali architektonicznych włocławskiego Śródmieścia. Oprowadzać będzie Marta Wasilewska, fotografka i eksploratorka architektury, laureatka nagrody prezesa Fundacji Ulicy Piotrkowskiej w konkursie fotograficznym Potęga Łodzi 2019,współorganizatorka Festiwalu Eksploracji Miejskiej oraz tegorocznej edycji Festiwalu Detalfest w Łodzi oraz dr Tomasz Dziki z Archiwum Państwowego w Włocławku.

Po spacerze, o godz. 17.00, u zbiegu 3 maja i placu Wolności, odbędzie się koncert muzyki filmowej, czyli - recital fortepianowy w wykonaniu włocławianina - Jacka Szczepańskiego. W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Rok później uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu dr Mariusza Klimsiaka. Od 2012 roku zajmuje stanowisko asystenta na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Trzydniowy Tykociński Włocławek Film Festival 22-24 sierpnia 2019 to punkt kulminacyjny filmowych pokazów, które realizowany jest od początku lata nie tylko we Włocławku. Seanse kina plenerowego odbywają się również w Kowalu, Brześciu Kujawskim, Skępem oraz Kłóbc

Projekt dofinansowany w ramach programu Kultura Interwencje 2019, Narodowego Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Włocławek, w ramach Programu wsparcia inicjatyw lokalnych.

Organizator: Fundacja AriAri

Współorganizacja: Fundacja Ładowarka

Mecenasami przedsięwzięcia są: Delecta, Rowery Jamróz, Park Trampolin JumpHeaven, Chata Polska oraz Alando.

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 215

Gazeta Ciechocińska nr 167

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video