Portugalczycy na Święcie jabłka w Choceniu
Jabłka, które pochodzą prosto z sadu z samego serca Kujaw mają swoje święto. W Choceniu obchodzono po raz pierwszy Święto jabłka. Połączono je z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru. Barwny korowód zespołów folklorystycznych prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Śmiłowicach rozpoczął zabawę ze smakiem folkloru i jabłek.
Gmina Choceń, przez cały tydzień gościła zespół folklorystyczny Grupo de Folclore Casa do Povo Valega Ovar z Portugalii, który na zakończenie pobytu wystąpił podczas Święta jabłka. W festiwalu folkloru udział brały również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Śmiłowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska”, Zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki”, Kapela ludowa „Warkoczanki”, Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka.
Zebranych powitali Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju i gospodarz wójt gminy Choceń Roman Nowakowski. Wśród gości była m.in. Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.
- Święto jabłka wpisuje się w charakter rolniczej gminy Choceń, która jest największym producentem owoców i warzyw w województwie kujawsko pomorskim. Na jej terenie działa sześć grup producenckich, a jedna z nich jest realizatorem unijnego programu dla szkół „Owoce w szkole” polegającego na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych.
- W gminie Choceń mamy ponad 50 producentów jabłek, a sześć firm zajmuje się także ich przetwórstwem – mówi wójt Roman Nowakowski. – Największą firmą jest Sadco ze Śmiłowic, prowadzona przez Piotra Jędrzejewskiego i Sławomira Seroczyskiego, która jest głównym sponsorem Święta jabłka, za co bardzo w imieniu mieszkańców gminy dziękuję. Każdy z uczestników dzisiejszego święta może poczęstować się jabłkiem z sadów Sadco, które zajmują powierzchnię ponad 300 ha. Te smaczne owoce trafiają nie tylko do konsumentów w kraju, ale również za granicą, bowiem firma współpracuje z wiodącymi sieciami handlowymi na terenie całej Europy. Najwyższej jakości jabłka z Sadco znają również klienci w Azji.
Koła Gospodyń Wiejskich w Szcztutkowie, Szczytnie, Czerniewicach i Wilkowicach przygotowały dla uczestników imprezy poczęstunek, a większość dań sporządzona była na bazie jabłek.
Na scenie najpierw zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z gminy Choceń, a po nich zaproszeni goście. Dwukrotnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka, którego kierownikiem, instruktorem, choreografem, jest Maciej Mielczarski związany z zespołem, jako tancerz od dziecka. Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Publiczność z ciekawością czekała na występ Portugalczyków. Zespół folklorystyczny Grupo de Folclore Casa do Povo Valega Ovar pokazał tradycje i zwyczaje mieszkańców Vila de Válega. Zespół znany jest też z różnych inicjatyw o charakterze kulturalnym. Organizował m.in. wystawy etnograficzne, targi staromodne, parady etnograficzne.
Święto jabłka zakończył koncert zespołu Masters, założonego przez Pawła Jasionowskiego. Na scenie polskiej muzyki rozrywkowej obecny jest już 10 lat. Największą rozpoznawalność zdobył dzięki utworowi „Żono Moja”.
Portugalczycy na Święcie jabłka w Choceniu