Wirus ASF rozprzestrzenia się, może dotrzeć do powiatu włocławskiego
Starostwie Powiatowym we Włocławku odbyło się spotkanie urzędników, łowczych, policji, straży pożarnej i leśników z całego powiatu włocławskiego. Narada dotoczyła rekomendacji wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie przedsięwzięć mających ograniczyć ryzyko zawleczenia afrykańskiego pomoru świń na obszar województwa kujawsko-pomorskiego.
- Afrykański pomór świń mimo podejmowanych działań rozszerza się na terenie kraju mówi wicestarosta Jan Ambrożewicz, z zawodu lekarz weterynarii. – 30 lipca czerwoną strefą został objęty powiat Płocki. To efekt wykrycia ASF u padłego dzika, znalezionego na polu pod Wyszogrodem. Wirus ASF jest niebezpieczny, to zakaźna i wysoce zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików. Nie jest ona groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF. Jednak wystąpienie pomoru świń może być przyczyną poważnych strat ekonomicznych. Wiąże się to z padnięciami zwierząt, odszkodowaniami, kosztami zwalczania, a przede wszystkim z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny. Już stwierdzono, że produkcja trzody chlewnej w Polsce zmalała. Choroby nie odnotowano jeszcze na terenie powiatu włocławskiego, ale musimy być ostrożni i zrobić wszystko, aby przeciwdziałać ASF.
O występowaniu i zapobieganiu ASF w kraju, województwie i powiecie mówili Jerzy Dymek- wojewódzki lekarz weterynarii, Maciej Bachurski - powiatowy lekarz weterynarii i Rafał Rewoliński – dyrektor wydziału zarzadzania kryzysowego województwa.
Na terenie kraju mamy aktualnie 32 ogniska ASF, jedenaście z nich przybyło w ostatnich dwóch tygodniach. 1435 przypadków afrykańskiego pomoru świń wykryto u dzików – mówił Jerzy Dymek- wojewódzki lekarz weterynarii. – Województwo kujawsko-pomorskie jest obszarem objętym ograniczeniami. Pomimo podejmowanych wielu działań profilaktycznych, w tym wyprodukowaniu 30 tys. ulotek informacyjnych dla rolników pozytywnych efektów nie widać.
Sprawa jest poważna, bowiem ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko i winni tego są ludzie. Zaniedbanie bioasekuracji może skończyć się utylizacją całego stada, a także paszy i sprzętu.
Według stanu na 30 czerwca 2019 r. w kraju skontrolowano 3258 gospodarstw utrzymujących 326 163 sztuk świń. Wśród skontrolowanych gospodarstw stwierdzono 5 744 nieprawidłowości z zakresu bioasekuracji.
W powiecie włocławskim hoduje się ponad 51 tys. świń w 1413 stadach, co oznacza, że gospodarstwa są małe. Jednak niezależnie od liczebności stada, wszystkich hodowców obowiązują takie same wymagania dotyczące przestrzegania podstawowych zasad bioasekuracji. Te zasady musi poznać każdy hodowca trzody chlewnej. W dotarciu z informacją do rolników w powiecie włocławskim mają pomóc wójtowie i burmistrzowie.
ASF rozniosły dziki, stąd w powiecie włocławskim, tak jak w całym kraju, musi być zmniejszona populacja dzików: z 0,5 na kilometr kwadratowy do 0,1. Planowana liczba dzików do odstrzału w powiecie włocławskim wyniosła 380 sztuk. Odstrzał sanitarny na zlecenie wojewody na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – to 1200 dzików.
Ponieważ przyczyną rozprzestrzeniania się ASF mogą być też niekontrolowane transporty trzody chlewnej, dlatego pod lupę weźmie je policja, w porozumieniu z inspektoratem weterynarii.
(jp)
W starostwie o ASF