Architektura Włocławka w dwudziestoleciu międzywojennym tematem wystawy
W Muzeum Historii Włocławka można obejrzeć ekspozycję stanowiącą część II edycji projektu wystawienniczego „Miasto - Ludzie - Wolność".
Pomysłodawcą jest Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Autorem wystawy jest Michał Pszczółkowski, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz autor książki "Architektura Włocławka w latach 1918 - 1939" wydanej przez Włocławskie Towarzystwo Naukowe. Otwarcie wystawy miało miejsce 5 lipca br.
- W dwudziestoleciu międzywojennym Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego, i choć daleko mu było do metropolii, to jednak przeżył ważny okres rozwoju, wyraźnie zaznaczając to w swojej strukturze, przestrzeni i architekturze – mówi Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka i komisarz wystawy. - XIX-wieczna tkanka urbanistyczna ze neostylowymi, w większości skromnymi kamienicami, z rzadka przetykanymi okazałymi budowlami, stopniowo wypełniała się zabudową modernistyczną.
Wystawa powstała w oparciu o plany architektoniczne oraz ikonografię ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku. Jej autorem jest dr hab. Michał Pszczółkowski, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Ekspozycja będzie czynna do 6 października.
Zdjęcia Radosław Wiankowski