Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

KeSem we Włocławku uroczyście otworzyła nową instalację chłodzącą

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSem we Włocławku zakończyła stary 2018 rok uroczystym otwarciem maszynowni chłodniczej, która jest nowoczesnym sercem zakładu. 

Niewielka Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSem od 83 lat związana jest z rolnikami Kujaw i Pomorza. Jej produkty, wielokrotnie nagradzane są rozpoznawalne na krajowym rynku. To mleczarnia z bogatą tradycją, ale i nowoczesnymi liniami technologicznymi.

Na uroczyste otwarcie nowoczesnej instalacji chłodniczej zaproszono wielu gości, przybyli m.in. Władysław Krygier przewodniczący rady nadzorczej KeSem, starosta włocławski Roman Gołębiewski, Cezary Maciejewski - prezes Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego we Włocławku, Krzysztof Skowroński – główny wykonawca inwestycji z grupy Tebes i Daniel Płotka z firmy Montostal, która była podwykonawcą inwestycji oraz członkowie spółdzielni i pracownicy. 

Zakończony pierwszy etap inwestycji to nowy 30 tysięczny zbiornik do mleka i maszyna pakująca w dziale twarogów, ale najważniejszym jej elementem jest nowoczesna instalacja chłodnicza. 

- Po starej instalacji chłodniczej nie ma już śladu, w jej miejsce wybudowaliśmy nową - mówi Mariusz Falgowski, prezes zarządu Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej KeSem we Włocławku. - Instalacja była budowana przez dwa lata, równolegle do starej, a to gwarantowało, że w mleczarni nie było przestojów. Nowoczesna instalacja chłodnicza to przede wszystkim zbiornik amoniaku, japońskie sprężarki amoniakalne, skraplacz i system rurociągów rozprowadzonych w całej mleczarni. Instalacja zasila też komory chłodnicze, w których przechowywane są produkty. Teraz możemy wyprodukować wodę chłodową, która chłodzi mleko. Inwestycja kosztowała ponad  2.8 mln zł.  Została dofinasowana w 50 proc. ze środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSem skupuje dziennie około 70 tys. litrów mleka od 320 dostawców, które musi być pasteryzowane i schładzane.  Dostawcami mleka są rolnicy, członkowie spółdzielni, pochodzący z powiatu włocławskiego i ościennych: aleksandrowskiego, dobrzyńskiego, lipnowskiego, radziejowskiego. Moce przerobowe są większe niż aktualne potrzeby.

- Składając życzenia pracownikom mleczarni i rolnikom – producentom mleka, starosta włocławski Roman Gołębiewski życzył stabilnego rynku mleka, bowiem, jak mówił w ostatnich latach jest on bardzo niestabilny, czego doświadczyła również Kujawska Spółdzielnia Mleczarska.


Mleczarnia jest wysoce wyspecjalizowanym producentem sera twarogowego oraz śmietany. Szeroka gama twarogów produkowanych w Spółdzielni szczególnie cieszący się uznaniem klientów. I trudno się dziwić, bowiem wytwarzane są one z mleka najwyższej jakości. Produkuje też naturalny kefir, naturalny jogurt, naturalną maślankę oraz masła: ekstra, osełkowe i stołowe.

Śmietana 12 proc. extra, twaróg półtłusty krajanka w folii, twaróg półtłusty klinek w folii to produkty wyróżnione znakiem „POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ”. Znak ten jest nadawany zgodnie z kryteriami opracowanymi przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywieniowych. Oznaczenie PDŻ jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu.

Aż sześć produktów uzyskało certyfikat „Jakość tradycja”- to trzy rodzaje twarogów, śmietana 18 procentowa, kefir i masło osełkowe. Znak ten jest uznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za krajowy system jakości żywności. System ten stawia na jakość produktu, do którego przyjmowane są wyłącznie produkty wysokiej jakości wynikającej z tradycyjnego ich charakteru, posiadające szczególną jakość, recepturę lub inne cechy odróżniające je od innych należących do tej samej kategorii.
Twarogi „Klinek” i „Krajanka” z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” zostały wpisane także na listę Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. Oznacza to, że wytwarzane są metodami tradycyjnymi, według tradycyjnych receptur, które się nie zmieniły, od co najmniej 50 lat.

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska tradycję ma dłuższą, istnieje od 1935 roku, jej założycielami byli właściciele ziemscy z okolic Włocławka i Aleksandrowa Kujawskiego. Początkowo przerabiała dziennie zaledwie 4 tys. litrów mleka, skupowanego od 14 dostawców.  Teraźniejszy zakład mleczarski przy ulicy Wysokiej we Włocławku rozpoczęto budować w 1960 roku, wtedy 30 czerwca wmurowano kamień węgielny. Budowę ukończono w grudniu 1962 roku. Obecnie KeSeM ma ponad 480 członków Spółdzielni, rolników i pracowników Zakładu.
(jp)

KeSem we Włocławku uroczyście otworzyła nową instalację chłodzącą

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video