„Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się…”
Dzieje Diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej (1795 – 1918) zostały pokazane na wystawie „Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się…”, którą otworzono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym.
100-lecie odzyskania wolności przez Polskę zaowocowało wieloma wydarzeniami kulturalnymi we Włocławku, jednym z nich było otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym połączone z koncertem fortepianowym „Polska Chopina”.
- Wystawa „Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się…” opowiada o dziejach diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej (1795 – 1918) – mówił ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor muzeum. - Okres ten był jednym z najtrudniejszych, zarówno dla naszej Ojczyzny, jak i dla polskiego Kościoła. Władzę nad narodem, prawie wyłącznie katolickim, przejęły wówczas rządy niekatolickie, w Prusach protestanckie, a w Rosji prawosławne. Odbiło się to na wielu płaszczyznach życia kościelnego. Jednak mimo wszystkich przeciwności i szykan, Kościół przetrwał, działał i to on właśnie, w największym stopniu, przyczynił się do zachowania naszej narodowej tożsamości w czasach zaborów – mówił ks. Łukasik.
Okres zaboru spowodował, że do kalendarza liturgicznego trzeba było wprowadzić obowiązkowo msze z okazji różnych świąt rządowych, podczas których intonowano na nich modlitwy w intencji cara i licznych członków carskiej rodziny. Była jednak i druga, jaśniejsza strona, bowiem w czasie nabożeństw śpiewano pieśni religijno-patriotyczne, modląc się o wolną ojczyznę. Modlitwy w kościołach w intencji wolnej ojczyzny nie były aprobowane przez zaborcę, nie były legalne.
Patronat nad wystawą objął Biskup Ordynariusz, on także użyczył pastorały na wystawę. Kolejne eksponaty pochodzą z archiwum diecezjalnego, biblioteki seminaryjnej, archiwum diecezjalnego i z własnych zbiorów muzealnych.
Po zwiedzeniu wystawy rozpoczął się koncert fortepianowy Polska Chopina, grał Jan Przepałkowski, prawnuk Zygmunta “Młota” Przepałkowskiego - wielokrotnie odznaczanego legionisty Pierwszego Pułku Ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego, rotmistrza Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej Polskiej, walczącego w licznych bitwach o wolność Polski, zamordowanego w Katyniu.
Była to muzyczna podróż do wolności, a także jak mówili niektórzy uczestnicy koncertu – podróż w głąb siebie. Usłyszeliśmy m.in. Sonatę h-moll op. 58, Walca des-dur op. 64 nr 1, Etiudę op. 10 nr 12 (Rewolucyjną).
Współorganizatorami koncertu byli: województwo kujawsko-pomorskie oraz Fundacja Sztuki.
Muzeum Diecezjalne „Za Ojczyznę Wolną..."