Wiceminister zdrowia z krótką wizytą w PWSZ we Włocławku
PWSZ we Włocławku odwiedziła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia wraz z posłanką Iwoną Michałek (Porozumienie). Obie panie podkreślały, że kształcenie pielęgniarek i położnych jest ważne, bowiem zawód jest deficytowy. Wizyta 6 listopada br. odbyła się tuż przed uroczystością czepkowania pielęgniarek.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i poseł Iwona Michałek przyjechały do Włocławka po zakończeniu konferencji wojewódzkiej w Toruniu, tematem której były zagadnienia związane z potrzebami pielęgniarek i ratowników medycznych.
Wizyta we Włocławku, jest jedną z tych, które pozwalają zobaczyć warunki uczelni i lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania władz uczelni kształcących w zawodzie pielęgniarki oraz studentów – mówiła wiceminister.
Rektor włocławskiej uczelni dr Małgorzata Legiedź – Gałuszka zapewniała o bardzo dobrych warunkach kształcenia praktycznego w PWSZ, które gwarantuje niedawno otwarte centrum symulacji medycznych.
PWSZ kształci 240 osób na kierunku pielęgniarstwa. Jest to kropla w morzu potrzeb, bowiem z problem braku pielęgniarek borykają się placówki zdrowia w całym kraju, podobnie jest we Włocławku. Średni wiek polskich pielęgniarek, przekracza 50 lat, więc problem będzie się pogłębiał.
Rząd robi wiele, aby ten stan rzeczy zmienić i zachęcić młodzież do kształcenia w zawodzie pielęgniarki – mówiła wiceminister. - Podejmujemy działania by wspierać studentki w okresie kształcenia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na program uatrakcyjnienia kształcenia. Oferujemy studentom stypendium w wysokości 800 złotych, a uczestniczki programu po skończeniu studiów, przez kolejne dwa lata mogą liczyć na dodatkowe stypendium w wysokości 1000 złotych, jeśli podejmą pracę w zawodzie - mówiła minister
Ministerstwo planuje również uruchomienie dodatkowych środków na uruchomienie nowych miejsc na uczelniach kształcących pielęgniarki i położne.
Wiceminister zdrowia w PWSZ we Włocławku