Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Rodzinne Centrum Wiedzy i Rozrywki we Włocławku

Trzy hasła przewodnie, trzy główne funkcje, trzy definicje, na bazie których ułożone zostaną poszczególne funkcje Rodzinnego Centrum Wiedzy i Rozrywki  to Energia, Wiedza i Rozrywka.

ENERGIA

Pozytywna siła napędzająca do działania. Energia do zdobywania wiedzy, do zabawy, do poznawania tradycji i odważnych innowacji. Energia, która daje ciepło i jest ekologiczna, bezpieczna, zielona. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wytwarza energię, która trafia do włocławskich mieszkań, zakładów pracy, budynków użyteczności. Ale misją MPEC jest również edukacja, wyrabianie ekologicznych nawyków, kultywowanie dziedzictwa przemysłowego Włocławka. Te wszystkie zadania będą realizowane w Rodzinnym Centrum Wiedzy i Rozrywki.

WIEDZA
Spędzanie wolnego czasu tylko na rozrywce to już przeszłość. Przyszłość ma na imię wiedza, ale podana w atrakcyjny, multimedialny, innowacyjny sposób. Wiedza o tym, co było, i o tym, jak może wyglądać świat za 10, 20, 50 lat. Rodzinne Centrum Wiedzy i Rozrywki będzie zbudowane w taki sposób, że zaciekawi dwulatka i stulatka. Nikt nie będzie się tutaj nudził! Przez historię przemysłowego Włocławka, tematyczne ekspozycje i wystawy, odwiedzający zostaną przeprowadzeni przez ostatnie 200 lat w pigułce. Rewolucja przemysłowa XIX wieku, Polska międzywojenna, okupacja niemiecka, Polska Rzeczpospolita Ludowa, transformacja lat 90-tych XX wieku, współczesność. Żywa lekcja historii, ekonomii, geografii, małego i dużego patriotyzmu.

ROZRYWKA
Włocławek zasługuje na przestrzeń, której inne miasta będą mu zazdrościć! Czy jest możliwe zorganizowanie dużego rozrywkowego centrum w przestrzeni odwołującej się architektonicznie do przemysłowej tradycji XIX wieku? Takie są światowe trendy i znakomicie się to udaje w wielu europejskich ośrodkach. Koncepcja zakłada wybudowanie wodnego placu zabaw dla najmłodszych, boisk tematycznych dla trochę starszych, ścianki wspinaczkowej na zielonej wieży umiejscowionej w sercu placu wyznaczonego przez budynki RCWiR Nowa Energia. Oprócz tego ciekawie zaaranżowane lokale gastronomiczne, sale gier multimedialnych dedykowanych specjalnie dla Nowej Energii, odwołujących się w scenariuszach do tradycji przemysłowego Włocławka, escape roomy i wiele innych.

RCWiR zostanie zlokalizowane na działce o powierzchni ok. 1 hektara w obrębie ulic Płockiej 34/Leonarda Teligi graniczącej z terenem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku (Płocka 30/32
Teren należy do Miasta Włocławek i jest znakomicie skomunikowany, tuż przy działce znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, a w bezpośredniej bliskości znajduje się obwodnica dobiegająca do Drogi Krajowej nr 1, Autostrady A1 i Dróg Krajowych nr 62 (kierunek Płock) i 67 (kierunek Lipno). Do działki przylega również ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż Wisły.
Na terenie RCWiR Energia Włocławka planowanych jest ok. 350 miejsc parkingowych (w tym część na parkingu podziemnym) oraz eko-parkingi rowerowe. Preferowani cenowo będą klienci, którzy dotrą do Centrum komunikacją publiczną lub rowerami, co wpisuje się w ekologiczną misję Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (operator RCWiR) oraz Strategii Antysmogowej Miasta Włocławek.
Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo również z przyczyn historycznych. Działka znajduje się na terenach poprzemysłowych, w bliskości rzeki Wisły, gdzie od drugiej połowy XIX wieku prężnie rozwijał się włocławski przemysł, rozsławiający miasto w całej Europie (m. in. Fabryki Celulozy, Fajansu i Drutu). Filozofią przyświecającą koncepcji Rodzinnego Centrum Wiedzy i Rozrywki Energia Włocławka jest oparcie się na nowoczesności i innowacyjności osadzonych w realiach historycznych przypominających odwiedzającym o dziedzictwie, na którym została zbudowana potęga Włocławka.
Ważną symboliką jest również rzeka Wisła przepływająca tuż obok planowanej inwestycji. Centrum wpisuje się bowiem idealnie w realizowane już plany rewitalizacji Śródmieścia Włocławka, z uwzględnieniem roli i potencjału rzeki Wisły. Budowa Centrum to świetny przyczynek do przedłużenia bulwarów nadwiślańskich ze strefy śródmiejskiej w kierunku ulicy Płockiej, i dalej, w stronę Tamy na Wiśle oraz przystani OSiR. Po realizacji tych zamierzeń będzie można śmiało powiedzieć, iż miasto Włocławek w pełni zwróciło się w kierunku tak ważnej w jego historii rzeki Wisły.
Całkowity koszt budowy RCWiR bez wyposażenia sal, według szacunków architektów, nie powinien przekroczyć 40 mln zł. Duża część tych środków pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych, tj. dotacji z różnych programów Unii Europejskiej; dotacji celowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (w szczególności na działalność edukacyjną w zakresie ekologii); grantów i innowacje i badania; rewitalizację terenów poprzemysłowych itp. Część rozrywkowa oraz gastronomiczna sfinansowana zostanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Planowany termin zakończenia inwestycji: jesień 2023.

Autorem koncepcji architektonicznej jest włoski architekt Simone Bernocchi, właściciel Pracowni Simonebernocchi Architektura And Design. Architekci zadbali, by w Centrum znalazły się wszystkie niezbędne funkcje dla tego typu obiektów o najwyższym standardzie: część administracyjna, muzealna, rozrywkowa, gastronomiczna, sanitarna, edukacyjna, konferencyjna itp.

Rodzinne Centrum Wiedzy i Rozrywki we Włocławku

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video