Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

79. rocznica bitwy pod Szczytnem

Mieszkańcy gmin Choceń i Boniewo zebrali się, aby uczcić 79 rocznicę bitwy 61 pułku piechoty wojska polskiego z armią niemiecką pod Szczytnem we wrześniu 1939 roku.

W Szczytnie odbyła się uroczystość upamiętniająca krwawe walki na polach tej wsi. Rozpoczęła się mszą św. polową sprawowaną przez ks. Mieczysława Łaszczyka, proboszcza parafii św. Idziego w Choceniu i ks. Mirosława Michalaka – proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Boniewie.

Po mszy były okolicznościowe przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. Starosta włocławski Kazimierz Kaca, wójt gminy Choceń Roman Nowakowski i wójt gminy Boniewo - Marek Klimkiewicz, organizatorzy corocznych uroczystości przypominających to bitewne wydarzenie mówili o konieczności zachowania w pamięci bohaterskich żołnierzy walczących o wolność ojczyzny. O przekazywaniu historycznej prawdy z pokolenia na pokolenie.

Bitwa pod Szczytnem (powiat włocławski) stoczona podczas drugiej wojny światowej była fragmentem batalii wrześniowej określanej, jako bitwa pod Bzurą.  Armie Poznań i Pomorze 9-12 września 1939 r. zaatakowały lewą flankę niemieckiej 8 Armii kierującej się na Warszawę. W tym samym czasie na terenie powiatu włocławskiego walki osłonowe toczyły 15 i 27 Dywizja Piechoty powstrzymując niemiecki atak. Obrona cieśniny między jeziorami w Szczytnie została powierzona 61 pp., którego trzeci batalion wsparty artylerią 12 dział wszedł tam do walki przeciwko 309 i 338 pp. z 208 Dywizji. W krwawej, nierównej walce poległo 130 żołnierzy polskich. Niemcy stracili 180 żołnierzy, a ponad 100 wzięto do niewoli. Bitwa pod Szczytnem spowodowała, że Niemcom nie udało się przełamać polskich linii obronnych. Tym samym nie zdołali wejść na tyły wojsk atakujących nad Bzurą.
Polscy żołnierze, którzy polegli na polach Szczytna dzisiaj spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu w Boniewie.

Bitwa pod Szczytnem jest mało znana, mimo, że znaczenie miała ogromne.  Ten wojenny epizod zbadał i opisał ks. Jarosław Włodarz. Książka „Kujawskie Termopile: bitwa pod Szczytnem 11-12 IX 1939 r.” ukazała się po śmierci autora.

Dalsza część uroczystości odbywała się pod pomnikiem upamiętniającym bitwę 61 pułku piechoty wojska polskiego z armią niemiecką. Pochód w kierunku pomnika prowadziła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, za nią szli żołnierze oraz liczne poczty sztandarowe wystawione przez szkoły, jednostki OSP, kombatantów. Dalej zaproszeni goście i mieszkańcy.

Dowódca kompanii honorowej, którą wystawił dywizjon zabezpieczenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia złożył meldunek ppłk Grzegorzowi Tucholskiemu – Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień we Włocławku. Dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w bitwie Apel pamięci odczytał mjr Stanisław Dykowski zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień we Włocławku. 
Liczne delegacje z gmin Boniewo i Choceń, oraz z powiatu włocławskiego złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

Muzyczną ucztą, na zakończenie uroczystości był koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy pod dowództwem mjr Dominika Sierzputowskiego.

 Jolanta Pijaczyńska

79 rocznica bitwy pod Szczytnem

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video