Pamięć odzyskana. WŁOCŁAWEK 1920 roku
Wydawnictwo Bellona zaprosiło włocławian na promocję książki dr. Tomasza Dzikiego pt. WŁOCŁAWEK 1920. W OBRONIE WISŁY. To bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi oraz mapami barwna opowieść o obronie Włocławka w 1920 roku i jej tradycji, żywej do dziś w pamięci mieszkańców miasta.
- To jest czwarta książka z serii wydawnictwa Bellona przedstawiająca wydarzenia, które są upamiętnione na tablicach grobu nieznanego żołnierza – mówił Waldemar Michalski, dyrektor wydawnictwa Bellona. - W ten sposób chcemy zachęcić szczególnie młodzież aby sięgnęła pamięcią do bohaterskich czasów roku 1920 czy 1939. Książka dr Tomasza Dzikiego, historyka, kierownika włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Toruniu wpisuje się w 100 lecie niepodległości Polski i 100 lecie naszego wydawnictwa Bellona.
- Książka dr Tomasza Dzikiego jest dla Włocławka bezcenna, bowiem do tego momentu nie było takiego zwartego wydawnictwa dotyczącego 1920 roku – mówił prezydent Marek Wojtkowski. – Dziękuję za tę inicjatywę. Mamy się czym pochwalić. Włocławek to niezwykła historia sięgająca średniowiecza. Miasto doświadczane w różny sposób przez różne dzieje losu. Warto tę historię upowszechniać, przybliżać młodym.
- Sierpniem 1920 roku zacząłem się zajmować 18 lat temu – mówi Tomasz Dziki. - Od tamtej pory uzupełniałem informację, aż dzięki wydawnictwu Belllona i wsparciu prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego udało się wydać książkę. Zawiera ona całą tematykę dotyczącą sierpnia 1920 roku, czyli przygotowania do bitwy, bolszewicki atak na Włocławek 16 sierpnia 1920 roku, bilans walk, a także przedstawia znanych i nieznanych bohaterów obrony miasta.
Na zaproszeniu na spotkanie promocyjne książki widnieje napis Włocławek miasto bohater, i nie ma w tym określeniu cienia przesady, bowiem w dziejach konfliktu polsko-bolszewickiego włocławianie odegrali znaczącą rolę.