Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Najlepsze filmy dokumentalne obejrzysz za darmo

Dzięki Fundacji ANWIL dla Włocławka, już po raz trzeci będzie można we Włocławku  obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne, prezentowane i doceniane na wielu przeglądach i festiwalach całego świata. DKF Ósemka zaprasza na Międzypokoleniową Akademię Dokumentalną, w której pokaże 24 filmy wybrane z programu Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie projekcje będą odbywały się w poniedziałki, w Multikinie i wstęp jest bezpłatny.

Film dokumentalny jest najciekawszym i najszybciej rozwijającym się gatunkiem filmowym. Jest podróżą w nieznane, i spotkaniem z Innym. Poszerza wiedzę o człowieku i o samym sobie. Pokazuje świat jaki jest, widziany oczyma każdego z nas. Tematyczna różnorodność filmów zachwyca, ekscytuje i pozwala lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Dziś żyjemy w świecie mediów społecznościowych, które przestały być tylko rozrywką. Konta Facebook, Twitter, YouTube czy Google ma ponad trzy miliardy użytkowników. To cyfrowa sfera publiczna, która powinna być regulowana równie starannie jak ta tradycyjna. Bohaterami pierwszego filmu są ludzie, którzy decydują o tym co pojawia się na ekranach naszych komputerów. Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

Film „Czyściciele internetu” w reżyserii Hansa Blocka i Motitza Riesewiecka przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

Multikino -  w poniedziałek, 4 czerwca 2018 r., seans o godz. 19:00.

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video