Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Seminarium we Włocławku na zakończenie „Trampoliny”

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu  oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego Aditus zaprosili przedstawicieli placówek o charakterze resocjalizacyjnym oraz wszystkie osoby zainteresowane aktywnym włączeniem społecznym młodzieży objętej nadzorem kuratorskim lub umieszczonej w ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych na seminarium pn. „Innowacyjne metody pracy z nieletnimi”.

Seminarium podsumowujące holistyczny projekt „Trampolina”, adresowany do młodzieży z tak zwanych trudnych środowisk, a także ich rodziców i opiekunów  odbyło  się  11 maja  br. w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku.

Dobiegający końca, a trwający od września 2016 roku i zaplanowany na 2 lata projekt „Trampolina” skierowany jest do około 600 osób w tym: 400 osób objętych nadzorem kuratorskim lub środkiem wychowawczym, 140 wychowanków ośrodków wychowawczych i ośrodków socjoterapii, 80 osób z otoczenia młodzieży objętej projektem z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

 - Seminarium „Innowacyjne metody pracy z nieletnimi” jest zwieńczeniem pracy prowadzonej  w ramach projektu „Trampolina” – mówi Sławomir Kopyść członek zarządu województwa, który otworzył seminarium we Włocławku.  - Ukształtowanie u młodzieży właściwych nawyków spędzania wolnego czasu nie jest wbrew pozorom łatwe.    Specjaliści pracujący z młodzieżą prowadzili  różnorodne zajęcia profilaktyczno-wychowawcze i socjoterapeutyczne,  także usprawniające techniki czytania i pisania oraz warsztaty. 
W trzynastu miastach naszego  regionu  powstało łącznie dwadzieścia centrów młodzieżowych, które objęły tego rodzaju opieką tych spośród uczestniczących w projekcie dziewczyn i chłopców, którzy mieszkają z rodzicami i chodzą do szkół. We Włocławku mamy cztery takie centra, natomiast w powiecie włocławskim jedno w  Lubieniu Kujawskim.

Wsparcie otrzymali również  rodzice i opiekunowie. Dla tej grupy organizowano  zajęcia poświęcone diagnozie problemów rodzicielskich i metodom ich rozwiązywania.

W Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. prof ndzw. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie, znany pedagog społeczny i socjolog.

- Takich spotkań nigdy za wiele – mówi Jarosław Hupało, radny Włocławka,  nauczyciel w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 we Włocławku. Mieliśmy  okazję zapoznać się z wystąpieniami dotyczącymi form resocjalizacji młodzieży, zachowań ryzykownych, patologii społecznych, środków wychowawczych, innowacyjnych metod pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym .

Projekt, „Trampolina” kosztował 8,4 mln złotych i był finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (95 proc.) i wkładu własnego pokrytego solidarnie przez partnerów.

Seminarium we Włocławku na zakończenie „Trampoliny”

 


 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video