Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Włocławek pamięta o saperach. Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera

W  73. rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego przy Pomniku Sapera 3. Warszawskiego pułku pontonowego we Włocławku odbyła się uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich we Włocławku.

Przybyłych  na uroczystość, poczty sztandarowe i delegacje witał  prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich płk dr Ryszard Chodynicki.  Działające od 2011 roku Stowarzyszenie Koło Nr 19 we Włocławku zrzesza wszystkich saperów, byłych żołnierzy i  pracowników cywilnych garnizonu Włocławek oraz osoby, dla których bliskie są tradycje Wojska Polskiego i Wojsk Inżynieryjnych. Spotkania pod włocławskim pomnikiem stały się tradycją, którą saperzy pielęgnują.

- Kiedy byłem dowódcą powstała myśl, aby upamiętnić tych, którzy brali udział w działaniach wojennych, a potem przyszli do Włocławka i pracowali dla dobra miasta i rejonu – mówi   płk. Józef Biernat, były dowódca 3. Warszawskiego pułku pontonowego. Szósty samodzielny batalion pontonowo-mostowy  w sierpniu 1945 przyszedł z Berlina do Włocławka,  potem dołączył do niego  31 batalion, natomiast 33 i 35 bataliony zostały w Warszawie do rozminowania .  Te cztery bataliony stanowiły trzecią brygadę pontonowo-mostową.
Żołnierze tego pułku we Włocławku brali w różnych działaniach, ale głównie przy rozminowaniu. Jeszcze żyjący major Langowski,  tu we Włocławku zajmował się rozminowaniem przez trzy sezony.  Te działania pozostawiły w nas ślad, również psychiczny. Wiem coś o tym, bo też zdejmowałem niewypały i wiem co to znaczy – saperowi nawet przy niskiej temperaturze nigdy nie jest zimno.

Idea tego pomnika, który odsłonięto  5 maja  1978 roku jest taka, aby tych wszystkich ludzi upamiętnić. Pomnik przypomina słup graniczny taki,   jaki  żołnierze 27 lutego 1945 wbili nad Odrą w Czelinie.    Natomiast pontony to znak jednostki, potem doszła jeszcze urna z ziemią spod Lenino. Od czasu kiedy nastąpiła dyslokacja pułku do Chełmna spotykamy się pod tym pomnikiem.  Chcemy wspominać tych, którzy odeszli, porozmawiać z tymi, którzy jeszcze żyją, a jest nas coraz mniej.  Chcemy też pokazać młodzieży  działania żołnierzy, bo to jest nasza historia, o której warto pamiętać.

Przypomnijmy, że płk  mgr  inż.  Józef  Biernat    objął obowiązki  dowódcy 3  Warszawskiego  pułku  pontonowego w 1976 r. i pełnił  je do 1981 r.   Był  inicjatorem  budowy  Pomnika  Sapera  3.  Warszawskiego  pułku  pontonowego.

- Po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń należy pamiętać o żołnierzach Wojska Polskiego, to przecież głównie za ich zasługą możemy się dziś cieszyć wolną niepodległą Polską – mówi Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa.

Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera (2018)

 

 

 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video