Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Powstanie turystyczny Szlak Migdalskich. Porozumienie podpisane

Przedstawiciele siedmiu instytucji: Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Nadleśnictwa Włocławek, władz gmin Włocławek, Kowal,  Brześć Kujawski oraz Prezydenta Miasta Włocławek  - podpisali porozumienie o utworzeniu nowego szlaku turystycznego.

We włocławskim ratuszu, 28 lutego br. podpisano porozumienie w sprawie opracowania, wytyczenia i oznakowania szlaku turystycznego pn. Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich. Strony porozumienia zobowiązały się do wzajemnego wspierania inicjatywy utworzenia  szlaku.

Celem inicjatywy jest nagłośnienie i upamiętnienie tragicznych losów rodziny Migdalskich, spacyfikowanej przez okupanta niemieckiego w styczniu 1945 roku za pomoc udzieloną partyzantom  działającym  w okolicach Włocławka.
Przyczyny i przebieg niezwykle dramatycznych wydarzeń w przeddzień wyzwolenia Polski spod hitlerowskiej okupacji, które miały miejsce we wsi Telążna Leśna 6 stycznia 1945 r.  opisał  dr Władysław Kubiak w książce „Migdalszczyzna. Zdrada i cierpienie”

W styczniu 1945 r. w gospodarstwie Migdalskich położonym na skraju lasu w Telążnej Leśnej zatrzymała się polsko-radziecka grupa spadochroniarzy. Za udzielenie im pomocy i schronienia małżonkowie Migdalscy zostali rozstrzelani przez gestapo 6 stycznia 1945 r., a ich 12 letni syn Stefan spłonął żywcem wraz z dwoma partyzantami rosyjskimi o nieustalonych nazwiskach. Dzisiaj po gospodarstwie Migdalskich nie ma śladu, jednak w miejscu straceń postawiono sarkofag, a na tablicy pamiątkowej umieszczono napis: „W tym miejscu przed 20 laty dnia 6 stycznia 1945r. z rąk gestapowców hitlerowskich żywcem spaleni został Stefan Migdalski lat 12 i dwóch partyzantów radzieckich o nieznanych nazwiskach cześć ich pamięci.” Miejsce to dzisiaj zwie się  Migdalszczyzną.

Po egzekucji, kiedy Niemcy  przywiązali resztę rodziny Migdalskich do furmanki i w środku nocy, bosych, na kilkunastostopniowym mrozie, poprowadzili w kierunku Włocławka.
18 stycznia, dwa dni przed wyzwoleniem Włocławka, rodzina Migdalskich wraz z innymi więźniami (łącznie 9 osób) zostali wywiezieni drogą do Wieńca i tam w głębi lasu zastrzeleni a następnie zasypani w dole. Ich ciała zostały przypadkowo odkryte w maju 1945 r. przez dzieci zbierające konwalie i ekshumowane na cmentarz we Włocławku. Tuż przy drodze stoi obelisk upamiętniający ich tragiczną śmierć wybudowany przez kombatantów i uczniów jednej z Włocławka.

Nowy,  pieszo-rowerowy szlak turystyczny będzie hołdem dla ofiar hitlerowców. Swój początek będzie miał w Telążnej Leśnej, gmina Włocławek, wsi położonej w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Trasa będzie miała 31 kilometrów i będzie wiodła przez lasy do  Włocławka i do Wieńca Zdroju. Otwarcie szlaku zaplanowano na jesień 2018 roku.

Porozumienie podpisali  przedstawiciele  instytucji uczestniczących w tworzeniu szlaku: Witold Kwapiński, dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Andrzej Tyrjan, prezes Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Włodzimierz Pamfil, nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek oraz jednostek samorządowych, po których terenie przebiegać będzie szlak: Stanisław Adamczyk - wójt gminy Kowal, którego reprezentowała jego zastępczyni Aneta Kwarcińska, Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, Wojciech Zawidzki - burmistrz Brześcia Kujawskiego. Podpisze go również przedstawiciel gminy Włocławek. 

Szlak Migdalskich. Porozumienie podpisane

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video