Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Włocławek dla Niepodległej

W 2018 roku przypada 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. We Włocławku od lutego br. odbywają się przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjno-historyczne, kościelne, związane z wydarzeniami, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta pojawiła się specjalna zakładka pn. „Niepodległa” informująca o wydarzeniach historycznych z 1918 roku, zamieszczono też  propozycje przedsięwzięć na 2018 rok oraz tematykę lekcji historycznych we włocławskich szkołach.

Ciekawe fakty historyczne sprzed 100 lat przedstawiają dr Tomasz Dziki - kierownik Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział we Włocławku oraz ks. dr Zbigniew Gmurczyk - dyrektor Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

Minęło sto lat

W kalendarium Włocławka  na  styczeń i luty 1918 roku autorzy zamieścili wiele  faktów, wydarzeń oraz  ciekawostek. Przytaczamy kilka z nich.

Styczeń 1918
• Nadburmistrzem Włocławka (pierwszym burmistrzem) jest Arno Rauschen (do 26 I 1918 r.).
• Burmistrzem Włocławka (drugim burmistrzem) jest August Krause.
• Prezesem Rady Miejskiej miasta Włocławka jest Władysław Nowca, prawnik, notariusz (od lutego 1917 r.).
• Naczelnikiem Powiatu Włocławskiego jest Aleksander von Grunelius (od 10.04.1916 r.)

1 stycznia 1918 r. podano do publicznej wiadomości, że cerkiew prawosławna, która istniała we Włocławku na Nowym Rynku (ob. plac Wolności) ma zostać zaadoptowana na kościół garnizonowy, do czego ostatecznie nigdy nie doszło. Cerkiew została rozebrana w 1925 r., mimo, że projekty przekształcenia jej w kościół garnizony podejmowano także po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Także 1 stycznia ukazał się informacja, że znana i ceniona w mieście szkoła żeńska prowadzona przez Marię (Michalinę) Masłowską ma zostać przekształcona w „gimnazjum filologiczne o charakterze szkoły udziałowej”. Jednocześnie zgłoszono nadzieję, że „jacyś udziałowcy się znajdą”. Ta informacja potwierdza „początek końca” znanej z historii miasta pensji żeńskiej M. Masłowskiej, której spadkobierczynią, dzięki pracy i zaangażowaniu Zofii Degen – Ślósarskiej, jest obecne Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku.
13 stycznia odbył się w mieście „wiec kobiet polskich” z udziałem kilkuset osób. Przewodniczącą była Jadwiga Biernacka. Główny referat na temat równouprawnienia kobiet wygłosiła Justyna Budzińska – Tylicka (1867-1936), lekarka, feministka, działaczka socjalistyczna i społeczna.
Efektem zgromadzenia było opracowanie wniosków: konieczność powstania kobiecej organizacji walczącej o równouprawnienie kobiet, poparcie żądań kobiet w zakresie przyznania im praw wyborczych w wyborach samorządowych do rad miejskich i gminnych, i konieczność zwołania w rodzącej się wolnej Polsce sejmu na zasadzie 5-przymiotnikowego głosowania bez różnicy płci, czyli z udziałem kobiet.

Luty 1918 rok

5 lutego urząd pierwszego burmistrza miasta objął Ludwik Bauer (1851-1927), pierwszy w historii Honorowy Obywatel Miasta Włocławka (26 III 1917 r.), przemysłowiec, finansista, zasłużony działacz społeczny, niekwestionowany filantrop, m.in. współzałożyciel 7-klasowej Szkoły Handlowej, której spadkobiercą jest obecne Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

W odpowiedzi na prośbę Prezydenta Ministrów (dzisiejszy premier) Królestwa Polskiego Jana Kucharzewskiego dotyczącą przeciwdziałaniu ruchowi bolszewickiemu w kraju bp. Stanisław Zdzitowiecki 6 lutego (środa) oficjalnie zalecił duchowieństwu diecezjalnemu oddziaływanie na wiernych w tej kwestii.

9 lutego 1918 r. przed rozpoczęciem zwyczajnej sesji rady miasta Włocławka do jej prezesa Władysława Nowcy wpłynął nadzwyczajny wniosek podpisany przez wszystkich radnych, „żądający zawieszenia posiedzenia na znak żałoby i protestu, z powodu sytuacji politycznej, w jakiej naród polski znalazł się wobec zawartego traktatu pokojowego z Ukrainą.”. Wniosek został przyjęty bez żadnej dyskusji.

Szczegóły pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/239/niepodlegla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beauty_Room

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 174

Gazeta Aleksandrowska nr 213

Gazeta Ciechocińska nr 165

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video